Wynton Marsalis powraca na Uniwersytet Harvarda

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
http://www.wyntonmarsalis.org

Jest jedną z niewielu osobistości w jazzowym świecie identyfikowanych nie tylko jako znakomity muzyk czy kompozytor, ale również jako nauczyciel, który przyczynia się do propagowania wiedzy i kultury jazzowej, poprzez uczestnictwo w akcjach promujących ten gatunek muzyczny na szeroką skalę.

15 września z okazji świętowania 375 rocznicy powstania Uniwersytetu Harvarda, Wynton Marsalis przedstawi swój drugi z serii wykładów, zatytułowany “The Double Crossing of a Pair of Heels: The Dynamics of Social Dance and American Popular Musics”, który zostanie zobrazowany występami profesjonalnych tancerzy, w osobach Jareda Grimesa, Nelidady Tirado, Eddiego Torresa Jr., Heather Gehring i Lou Brockmana.

"W tym wykładzie wskażę dynamiczną relację pomiędzy muzyką amerykańską i tańcem w naszej kulturze. Skupię się nad tym, co taniec i muzyka mówią nam o naszej tradycji, społeczeństwie i rytuałach zalotów" zapowiedział słynny trębacz.

Marsalis rozpoczął serię swoich wykładów muzycznych w kwietniu od prelekcji na temat „Muzyka jako metafora”, będącego podróżą w przestrzeń historyczną amerykańskiej muzyki, a także wyjaśniającego ewolucję jazzu i bluesa z naciskiem na rolę, jaką muzyka amerykańska spełniła w rozwoju narodowej historii Amerykanów.

Wykłady Wyntona znane są z tego, że trębacz z pełną swobodą łączy merytoryczne wykłady z wplatanymi ilustracjami muzycznymi, okraszonymi humorem, które zawsze entuzjastycznie odbierane są przez słuchaczy, o czym można przekonać się, oglądając chociażby serię wykładów z Marciac.