VEIN & Greg Osby

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Blue Note Jazz Club, Poznań
Data: 
10.10.2014
Godzina: 
20:00

10-go października, w poznańskim Blue Note Jazz Club wystąpi grupa VEIN. Towarzyszyć i będzie amerykański saksofonista Greg Osby

Greg Osby – saksofonista, kompozytor, nauczyciel – ceniony jest za swoje wnikliwe i innowacyjne podejście do jazzowej kompozycji oraz koncertów. Stanowi przykład dla współczesnej generacji jazzmanów.

Urodzony i wychowany w St. Louis, Greg Osby rozpoczął swoją muzyczna karierę w 1975 roku, po trzech latach pobierania prywatnych lekcji gry na klarnecie, flecie i saksofonie altowym. Pochodząc z tętniącego życiem miasta, Osby od początku interesował się muzyką – w szkole średniej grał w zespołach bluesowych i jazzowych. W 1978 roku Osby rozpoczął studia na Wydziale Jazzu w Howard University (Waszyngton, D.C.). Kontynuował je w Berklee College of Music (Boston, MA).

Po przeprowadzce do Nowego Jorku szybko znalazł się w centrum zainteresowania jazzowego świata – grał i nagrywał z takimi artystami, jak Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Jack DeJohnette, Andrew Hill, Muhal Richard Abrams, Jim Hall i Jaki Byard.

W 1985 roku został zaproszony przez Jacka DeJohnette do udziału w zespole Special Edition.
- Moje muzyczne myślenie o grze i kompozycji posunęło się do przodu o całe lata świetle – przyznaje Greg Osby. – Głównie dzięki temu, że Jack był otwarty na mój wkład i bardzo zachęcał do ciągłego eksperymentowania. To punkt zwrotny w moim artystycznym rozwoju.

W 1987 roku Osby wydał swoją pierwszą autorską płytę w niemieckiej wytwórni JMT (Jazz Music Today). Wtedy postanowił dokumentować swoje życie przez muzykę. Dla JMT nagrał cztery albumu, a w 1990 roku podpisał umowę z legendarną wytwórnią Blue Note Records. Jako lider, wydał w niej 15 albumów. Od 2008 roku Osby wydaje pod własną marką – Inner Circle Music.

Szwajcarskie trio Vein, od samego początku istnienia regularnie koncertuje z gościnnym udziałem muzyków. Jak sami przyznają – by poszerzać swoje muzyczne horyzonty. Tworzą wtedy okazjonalne kwartety z wykonawcami, którzy – podobnie jak oni – idą własną muzyczną drogą. Współpraca z nimi opiera się na wzajemnym poszanowaniu i wnoszeniu do granej muzyki nowych treści.

CO? – VEIN & Greg Osby
KTO? – Florian Arbenz, Michael, Arbenz Thomas Lähns, Greg Osby
GDZIE? – Blue Note Jazz Club, Poznań
KIEDY? – 10/10/2014, 20:00
BILETY? – 40 zł / 30 zł / 20 zł