Tomasz Stańko

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, Warszawa
Data: 
17.08.2014
Godzina: 
20:00

Po projekcie inspirowanym poezją Wisławy Szymborskiej Tomasz Stańko sięga po listy Fryderyka Chopina. Najnowsze przedsięwzięcie jazzmana dedykowane kompozytorowi zostanie zaprezentowane 16 sierpnia w Filharmonii Narodowej podczas 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa.

Tomasz Stańko – trębacz i kompozytor – obecnie należy do grona najwybitniejszych i najoryginalniejszych muzyków jazzowych. Artysta gościł już w poprzednich edycjach Festiwalu Chopin i jego Europa (2007 i 2010). Tym razem Stańko wraz z zespołem, wystąpią z programem składającym się z improwizacji wywiedzionych z listów Fryderyka Chopina, których fragmenty będzie czytać Andrzej Chyra. Muzyka i twórczość Chopina nie raz były źródłem muzycznych natchnień Stańki, czego dowodem są projekty: płyta Chopin-Impresje, na której wystąpił wraz z Leszkiem Możdżerem (1993), czy wspólny koncert z pianistą Makoto Ozone podczas 3. edycji Festiwalu (2007).

Warto również wspomnieć o ostatnim fonograficznym dziele Stańki – płycie Wisława wydanej przez ECM w 2013 roku, w której realizacji wzięli udział nowojorscy muzycy: David Virelles (fortepian), Thomas Morgan (kontrabas) i Gerald Cleaver (perkusja). Na krążku znajdują się kompozycje inspirowane poezją Wisławy Szymborskiej, a muzyka stanowi osobisty refleks spotkań artysty z polską noblistką. Podczas sierpniowego koncertu listy Chopina, podobnie jak wówczas poezja, staną się dla muzyków impulsem do stworzenia indywidualnego i niepowtarzalnego muzycznego komentarza.

Artyście na scenie będzie towarzyszyć pianista Marcin Wasilewski, w latach 1994-2009 członek formacji Tomasz Stańko Quartet, z którym odbył liczne trasy koncertowe (m.in. trzykrotne tournée po USA), a także zarejestrował albumy dla ECM (Soul Of Things, 2001; Suspended Night, 2004, Lontano, 2006). Ponadto wystąpi Norweg Arild Andersen, od lat uchodzący za jednego z najlepszych kontrabasistów w Europie, który dla wytwórni ECM nagrał 21 albumów grając z tak znakomitymi muzykami jak Bill Frisell, Ralph Towner, Nana Vasconcelos, Paul Motian, Alphonze Mouzon, Kenny Wheeler i John Taylor. Z kolei na perkusji zagra młody fiński muzyk, na co dzień członek Tomasz Stańko Kwintet - Olavi Louhivuori.

CO? – CHOPIN I JEGO EUROPA - Tomasz Stańko i Listy Chopina
KTO? – Arild Andersen, Andrzej Chyra , Olavi Louhivuori, Tomasz Stańko, Marcin Wasilewski 
GDZIE? – Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, Warszawa
KIEDY? – 16/08/2014, 20:00
BILETY? – od 70 do 150 zł