Michał Tokaj Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Sala widowiskowa Ratusza Wilanów, Warszawa
Data: 
30.08.2015
Godzina: 
19:00

30-go sierpnia, w sali widowiskowej Ratusza Wilanów, w Warszawie, w ramach cyklu koncertów Wilanów Jazz All Stars wystąpi Michał Tokaj Trio.

Michał Tokaj jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Zadebiutował w 1993 roku grając w kwartecie Kazimierza Jonkisza. Wraz z zespołem Joint Venture został laureatem 1-go miejsca na festiwalu Jazz Juniors ’95 w Krakowie, Festiwalu Standardów Jazzowych Siedlce ’96 oraz nagrody dla najbardziej obiecującej młodej grupy na konkursie Europ’ Jazz Contest w Hoelaart w Belgii w roku 1996. Z kwartetem Marcina Żupańskiego zdobył pierwszą nagrodę na Jazz Juniors ’97. W 1999 r. Michał Tokaj zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. W 2002 roku Michał Tokaj otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.

We wrześniu 2004 ukazała się jego autorska płyta “Bird Alone” nagrana z kontrabasistą Darkiem Oleszkiewiczem oraz perkusistą Łukaszem Żytą. Płyta otrzymała Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku, a jej autor został nominowany w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Bird Alone uzyskała tytuł złotej płyty.

Kilka ostatnich lat zaowocowało takimi projektami jak: "Sny" oraz "Ballady na koniec świata" z Grzegorzem Karnasem, Question To All Your Answers” z Jaromirem Honzakiem.

Istotnym wydarzeniem jest udział Michał Tokaj Trio w nagraniu płyty amerykańskiego saksofonisty i klarnecisty basowego Bennie Maupina pt.: “Early Reflections”. Koncerty promocyjne z udziałem pianisty zorganizowano w Los Angeles oraz w Nowym Jorku w kwietniu 2008 roku.

Krążek “Looking Walking Being” będący owocem współpracy z Agą Zaryan wydany w marcu 2010 pod szyldem wytwórni Blue Note już po miesiącu pokrył się platyną, a Tokaj otrzymał wyróżnienie za Najlepszą Improwizację Jazzową roku 2010 w utworzę “Seeking My Love” oraz Fryderyka w kategorii Jazzowy Kompozytor Roku.

13 listopada 2014 roku na rynek wejdzie druga płyty Michał Tokaj Trio – The Sign. Autorem dziewięciu, z dziesięciu znajdujących się na płycie kompozycji, jest Michał Tokaj. Utwór Awakening skomponował Darek Oleszkiewicz. Nagrania zrealizowano w czerwcu 2014 roku w Woobie Doobie Studios. Płyta ukaże się nakładem słowackiego wydawnictwa Hevhetia.

CO? – Wilanów Jazz All Stars - Michał Tokaj Trio
KTO? – Michał Tokaj, Michał Barański, Łukasz Żyta
GDZIE? – Sala widowiskowa Ratusza Wilanów, Warszawa
KIEDY? – 30/08/2015, 19:00
BILETY? – wstęp wolny