Startuje 22. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Hazelius Hedin ze Szwecji, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou z Maroka i Saz’iso z Albanii to zagraniczni goście 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja, który odbędzie się w dniach 16-19 maja w Warszawie. Największy w kraju festiwal prezentujący polską i światową muzykę folkową to nie tylko gwiazdy, ale także młodzi artyści. Podczas koncertu Muzyka Źródeł: Młoda Tradycja wystąpią cztery zespoły prezentujące twórczość swoich rodzinnych stron - Radomszczyzny, Wielkopolski, Podhala i regionu Lasowiackiego. Emocje zapewni Konkurs Muzyki Folkowej. Biorące w nim udział zespoły powalczą o najwyższe wyróżnienia, a muzykę ludową łączyć będą z takimi gatunkami, jak elektronika, pop, noise, eksperyment, hip-hop, jazz, muzyka improwizowana, klubowa, klezmerska i klasyczna. Wstęp na występy konkursowe jest wolny. Festiwalowe koncerty transmitowane będą na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz w internecie.

22. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja odbędzie się w dniach 16-19 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Na cztery festiwalowe dni składają się koncerty: Muzyka Źródeł: Młoda Tradycja, Konkurs Muzyki Folkowej, Koncert Laureatów oraz występy gwiazd. W sumie w tym roku będzie można posłuchać ponad 100 wykonawców z kilku krajów, w tym pięciorga gości specjalnych: Hazelius Hedin ze Szwecji, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou z Maroka, Saz'iso z Albanii, Janusz Prusinowski Kompania z Polski – Laureat Folkowego Fonogramu Roku i Bramy Nieba: Vox Varshe feat. Jacaszek - Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej z ubiegłego roku.

16 maja Festiwal rozpocznie koncert Muzyka Źródeł: Młoda Tradycja. Na scenie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpią młodzi artyści, którzy w muzyce swoich dziadków znaleźli własny głos. Z kolei podczas Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja w dniach 17-18 maja wystąpi 11 zespołów, wyłonionych z 56 zgłoszeń: Etnos Ensemble, kakofoNIKT & Chór Pogłosy, Karuzela, Krzikopa, Kwartet Galicyjski, Lumpeks, Pieśni Piękne, Projekt Swada, Torban, Trimagine, ugla.

W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu Radiowe Centrum Kultury Ludowej zaprasza także dzieci na spotkania z muzyką ludową i radiem! Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, a dokładnie foyer i studio nagraniowe S-3, pełne będą atrakcji, które redakcja przygotowała wspólnie z Polskim Radiem Dzieciom, w tym m.in. warsztaty z Piotrem Doroszem, dziennikarzem Radiowego Centrum Kultury Ludowej, etnomuzykologiem, instrumentalistą i kompozytorem, który opowie najmłodszym o tradycyjnych instrumentach, dawnej wiejskiej muzyce i codziennym życiu na wsi, a także spotkanie z legendarnymi muzykami góralskimi – Józefem Brodą i Krzysztofem Trebunią-Tutką oraz warsztaty radiowe "Uczymy się słuchać", które poprowadzi Julia Rozbiecka - reporterka Polskiego Radia Dzieciom.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. WSTĘP NA KONCERTY KONKURSOWE JEST WOLNY. Szczegółowy program festiwalu przedstawia się następująco:

Program 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja:

CZWARTEK, 16 MAJA 2019

19.30 Muzyka Źródeł: Młoda Tradycja

— Bartłomiej i Cezary Bursowie (Guzów/Radomskie)

— Cmolaskie Chłopoki (Cmolas/Lasowiacy)

— Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni (Wielkopolska)

— Młodzieżowa Kapela Góralska „Jutrzenka” (Podhale)

GOŚĆ: Janusz Prusinowski Kompania (Laureat Folkowego Fonogramu Roku)

PIĄTEK, 17 MAJA 2019

16.00 Konkurs Muzyki Folkowej

— przesłuchania konkursowe cz. 1: Karuzela, Krzikopa, Kwartet Galicyjski, Projekt Swada, Torban

16.00 - 18.00 Kącik Malucha "Źródełko"

18.30 Spotkanie z Józefem Brodą i Krzysztofem Trebunią-Tutką

20.00 Bramy Nieba: Vox Varshe feat. Jacaszek

GOŚĆ: Hazelius Hedin (Szwecja)

SOBOTA, 18 MAJA 2019

16.00 Konkurs Muzyki Folkowej

— przesłuchania konkursowe cz. 2: Etnos Ensemble, kakofoNIKT & Chór Pogłosy, Lumpeks, Pieśni Piękne, Trimagine, ugla

16.00 - 18.30 Kącik Malucha "Źródełko"

20.00 GOŚĆ: Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou (Maroko)

NIEDZIELA, 19 MAJA 2019

18.00 Koncert Laureatów

GOŚĆ: Saz’iso (Albania)

Festiwalowe koncerty transmitowane będą na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz na festiwalowym facebooku https://www.facebook.com/festiwalnowatradycja/ i stronie internetowej  https://nowatradycja.polskieradio.pl.

 

Tagi: