Opowieści o Bliskim Wschodzie i koncert Almost Jazz Group w Saloniku Multikulturalnym

Autor: 
Redakcja

19. kwietnia w Windzie - Gdańskim Archipelagu Kultury w ramach Saloniku Multikulturalnego toczyć się będą Opowieści o Bliskim Wschodzie. Posłuchamy relacji z podróży Pawła Graczyka, odbędzie się wernisaż wystawy Jarka Łukaszewicza, a wieczorem koncert zagra Almost Jazz Group.

Salonik został wymyślony po to by dotykać zagadnień dotyczących wielokulturowości świata, a najbliższe spotkanie dotyczyć będzie tematyki Bliskiego Wschodu.

Program spotkania:

Paweł Graczyk – Wróg u bram

Będziemy mieli okazję posłuchać podróżniczej relacji młodego medyka Pawła Graczyka starającego się pomóc uchodźcom zrozumieć panującą sytuację. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną m.in wywiady z syryjskimi rebeliantami w Jordanii, palestyńskie obozy uchodźców, konflikt izraelsko-palestyński. Wszystko zostało zarejestrowane w czarno-białej fotografii analogowej. Pokaz nie udziela kompleksowych odpowiedzi, a wręcz pozostawia widza w konsternacji. Więcej na www.pawelgraczyk.pl

Wernisaż wystawy: Jarka Łukaszewicza - Izrael - tu i teraz

Jarek Łukaszewicz – fotograf, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim matematykę i filmoznawstwo. Realizował projekty fotograficzne we Francji, w Polsce, Niemczech, Izraelu, Belgii i Chorwacji, oraz w Czechach i na Słowacji. Miał wystawy w Niemczech (Berlin, Flensburg), we Francji (Lannion) i w Izraelu (Tel Aviv). Nasza wystawa to jego debiut w Polsce.

"Izrael - tu i teraz" to kolekcja 50 fotografii z Izraela, fotografii przedstawiających codzienne życie mieszkańców nowoczesnego Tel Aviv-u i konserwatywnej Jerozolimy, portrety mieszkańców małych wsi (Bat-Ayin, Karcur) i historycznych miast położonych nad Morzem Śródziemnym (Jaffa, Hajfa, Akko).

Koncert jazzowy, godz: 20.00: Almost Jazz Group w składzie: Paweł Nowak - akordeon / akordina, Ignacy Jan Wiśniewski – fortepian, Tomasz Nowik – kontrabas, Roman Ślefarski – perkusja.

Stanisław Danielewicz o zespole: „Na początku roku 2012 czterech gentlemanów podjęło mocne postanowienie, by połączyć swoje doświadczenia i umiejętności, idąc tropem stylistyk niekoniecznie bardzo awangardowych, za to wymagających precyzji, błyskotliwej techniki instrumentalnej i szerokiej znajomości tradycji muzycznej. Przewrotna nazwa Almost Jazz Group dobrze pokazuje kierunek usiłowań- owa czwórka gra jazz, ale krąg odbiorców muzyki z tak szerokimi odniesieniami, nie ogranicza się do fanów mainstreamowego jazzu. W kręgu zainteresowań są zarówno starannie dobierane standardy, jak i własne kompozycje Nowaka i Wiśniewskiego.

Akordeonista Paweł Nowak z klasycznym wykształceniem i praktyką wykonawczą w wielu gatunkach, (np. muzyka klezmerska, francuskie musette, tango argentyńskie), debiutował na scenie jazzowej u boku znakomitego klarnecisty Emila Kowalskiego. Podobnie zaczynał, grając z tym wybitnym klarnecistą, swą karierę jazzową Ignacy Jan Wiśniewski, (a jakże, również rasowy klasyk, ale też absolwent klasy jazzowego fortepianu u samego Włodzimierza Nahornego w gdańskiej Akademii Muzycznej i obecnie wykładowca kierunku Jazz i Muzyka Estradowa). Roman Ślefarski, gdy tylko przeprowadził się do Trójmiasta, (to romantyczna historia, ale nie będę jej tu opowiadał), szturmem wszedł do tak wielu składów sesyjnych, że wymieniając je, musiałbym wspomnieć prawie całą czołówkę trójmiejskiego jazzu. Podobnie basista Tomasz Nowik - jest zapraszany przez najlepszych, jest muzykiem wręcz rozrywanym, a o jego klasie świadczy choćby to, że grywał z saksofonistą Maciejem Sikałą, o którego wymaganiach wobec współpracowników krążą barwne opowieści... Słuchając koncertu Almost Jazz Group uczestniczą Państwo w spotkaniu z muzykami cieszącymi się, że swoje umiejętności oddają w posiadanie sztuce pięknej, wytwornej, eleganckiej i zmysłowej. Dodatkowym smaczkiem jest natomiast użycie przez Pawła Nowaka bardzo rzadko wykorzystywanego, w Polsce prawie nieznanego, instrumentu o nazwie akordina, który rozbrzmiewa m.in. w utworach Elm i The Tree.”

19 kwietnia, Gdańsk Wrzeszcz

Winda – Gdański Archipelag Kultury, godz. 18:00

ul. Racławicka 17 (wejście od ul. Klonowicza)

wstęp wolny / koncert wstęp 10 zł