Grupa Kwadrofonik na Muzyce Wiary - Muzyce Pokoju

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Kwadrofonik 28 października, w Studiu S2 Polskiego Radia, w Warszawie, wystąpi grupa Kwadrofonik. Koncert odbędzie się w ramach 1. edycji festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju.

Kwadrofonik jest jedną z niewielu na świecie formacji, które wyróżniają się tak oryginalnym brzmieniem. Tworzy ją czworo młodych, klasycznie wykształconych muzyków: Emilia Sitarz, Magda Kordylasińska, Miłosz Pękala i Bartek Wąsik. Z wielką klasą połączoną z improwizatorską swobodą, po mistrzowsku korzystają z niekonwencjonalnego instrumentarium, które tworzą dwa fortepiany i dwa potężne zestawy instrumentów perkusyjnych. Niezwykły jest też ich repertuar obejmujący zarówno klasykę jak i nowatorsko odczytaną muzykę etniczną. Najchętniej sięgają jednak po kompozytorskie dokonania światowej czołówki muzyki współczesnej.

Specjalnie na Festiwal artyści przygotowali 3 częściowy koncert „Echa pojednania”, na który złożą się: utwór Georga Crumba – wybitnego amerykańskiego kompozytora muzyki współczesnej oraz dwie kompozycje nieżyjącego już polskiego twórcy Tomasza Sikorskiego. Zestawienie w jednym koncercie twórczości Crumba – klasyka XX wieku, ze zmarłym tragicznie Tomaszem Sikorskim – kompozytorem fascynującym, ale wciąż nie odkrytym, jest próbą wypełnienia przestrzeni różnorodnością współczesnych dźwięków i wartości muzycznych. Każda z trzech części przepojona jest mistycyzmem przekazującym niezbywalne wartości etyczne, a także osobistą wiarą kompozytorów w siłę duchowości, którą ukazują jak przystało na genialnych twórców, za pomocą czysto muzycznych zabiegów.

„Echa pojednania” zdumiewają różnorodnością emocji i nastrojów sięgających od zmysłowej gry dźwiękowej do metafizycznej zadumy i niosą uniwersalne przesłanie: „aby zaistniało pojednanie musi najpierw nastąpić wysłuchanie, aby nastąpiło wysłuchanie konieczna jest obecność i czas”.

CO? – Festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju: Kwadrofonik
KTO? – Emilia Sitarz, Magda Kordylasińska, Miłosz Pękala. Bartek Wąsik
GDZIE? – Studio S2 Polskiego Radia, Warszawa
KIEDY? – 28/10/2017, 20:00
BILETY? – wstęp wolny, po uprzedniej rezerwacji

Tagi: