Festiwal Źródła Nowych Talentów jazz&literatura w Chorzowie

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Jego zapowiedź mieliśmy jeszcze w lutym, ale w końcu doczekalismy się nowego wydarzenia w jazzowym kalendarzu. W dniach 7-11 października w Chorzowie startuje pierwsza edycja festiwalu Źródła Nowych Talentów jazz&literatura. W trakcie pięciu dni festiwalowych będzie można uczestniczyć w warsztatach literackich i muzycznych oraz koncertach, które pokażą różne odcienie jazzu i jego szeroko rozumiane obrzeża, zahaczając o muzykę etniczną, folk, world music, ethno jazz, nu-jazz, muzykę elektroniczną.

Festiwal oparty jest na dwóch założeniach. Pierwszym jest prezentacja muzycznych i literackich artystów, o ugruntowanej już pozycji. Drugim wyławianie talentów wśród uczestników warsztatów i pomaganie im w dalszym rozwoju poprzez plan mecenatu.

Źródła Nowych Talentów rozpoczną się od warszatów literackich. 7-go i 8-go październiak, w chorzowskiej Furheart Gallery, odbędą się "Warszataty z mistrzem reportażu", które poprowadzi Jolanta Krysowata.

Warsztaty muzyczne „Instrumenty smyczkowe różnych muzycznych tradycji świata” odbędą się 8-go i 9-go października w MDK Baroty. Zajęcia instrumentalne poprowani profesor Maria Pomianowska.

Dla najmłoszych organizatorzy przewidzięli warsztaty muzyczno-literackie – „jak bawić się muzyką i słowem”, które poprowadzi Anna Broda. Zajęcia odbędą się 8-go października odbędą się w MDK Batory oraz 9-go w Ośrodku Integracji Społecznej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rodziny.

Pierwszym koncertem festiwalu, 9-go października, w chorzowskim klubie Szuflada, będzie berliński kwartet Mifrás. Muzyka grupa to harmoniczna wolność pozwalająca na eksplorowanie niezbadanych terenów jazzu i na powroty na tradycyjny grunt z domieszką elementów muzyki śródziemnomorskiej i afrykańskiej. To zaproszenie do wspólnego żeglowania po oceanie kolorów i nastrojów ukrytych w kameralnym zestawieniu czterech muzyków bez granic.

Drugiego wieczoru, 10-go października, organizatorzy zapraszają do MDK Batowy, na spotkanie ze "Smokiem Dwugłowym" czyli projektem Marii Pomianowskiej i Włodzimierza „Kiniora" Kiniorskiego. Słuchaczy czeka międzygatunkowe spotkanie dwóch wielkich, pozamainstreamowych, osobowości muzycznych - królowej polskiego folku i twórcy stylu Flap. Uzyskany efekt przełożył się na fascynujący kolaż muzyki źródeł ze współczesną sztuką i idealne współgranie elektroniki z akustycznym brzmieniem instrumentów etnicznych. Artyści łączą elementy new wave'u, ambientu, muzyki etnicznej i jazzu.

Na ostatnim koncercie tegorocznej edycji festiwalu, 11-go paździetnrika, na scenie pojawi się Monika Lidke. Wokalistka i autorka tekstów, urzeka swoim ciepłym, subtelnym głosem. Łączy jazz i folk z latynoamerykańskimi brzmieniami, tworząc świeże, oryginalne kompozycje, trafiające do serc słuchaczy. Marek Niedźwiecki mówi o niej: "Piękna, delikatna, uzależniająca. Nie mogę się uwolnić od tej muzyki. Po prostu samo dobre. Szczere gratulacje. Pani Moniko, jestem Pani fanem."

 

Program Źródła Nowych Talentów jazz&literatura:

Warsztaty:

literackie – „warsztaty z mistrzem reportażu” – szkoła reportażu z Jolantą Krysowatą
07/10/2015, 16.00-18.00, Furheart Gallery, ul. Wolności 15, Chorzów
08/10/2015, 16.00-18.00, Furheart Gallery, ul. Wolności 15, Chorzów

muzyczne – „instrumenty smyczkowe różnych muzycznych tradycji świata” – zajęcia instrumentalne z prof. Marią Pomianowską
08/10/2015, 17.00-19.00, MDK Batory, ul Stefana Batorego 6, Chorzów
09/10/2015 16.30-18.30, MDK Batory, ul Stefana Batorego 6, Chorzów

muzyczno-literackie dla dzieci – „jak bawić się muzyką i słowem”- terapia przez zajęcia z muzyką i słowem – Ania Broda
08/10/2015, 15.00-17.00, MDK Batory, ul Stefana Batorego 6, Chorzów
09/10/2015, 15.00-17.00, Ośrodek Integracji Społecznej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rodziny, ul. Pudlerska 22,

Koncerty:

9/10/2015, 21:00 - Mifrás
Skład: Tom Dayan, Paul Kleber, Markus Ehrlich, Nils Marquardt
Klub Szuflada 15/Furheart Gallery, ul. Wolności 15, Chorzów

10/10/2015, 19:00 - Pomianowska & Kinior
Skład: Maria Pomianowska, Włodzimierz „Kinior" Kiniorski
MDK Batory, ul. Stefana Batorego 6, Chorzów

11/10/2015, 18:00 - Monika Lidke
Skład: Monika Lidke, Kristian Borring, Tim Fairhall, Chris Nickolls
MDK Batory, ul. Stefana Batorego 6, Chorzów

Tagi: