Davisowskie Bitches Brew według londyńskiej sceny jazzowej.

Autor: 
mat. wydawcy
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Projekt płytowy London Brew został zainspirowany kultowym albumem Milesa Davisa „Bitches Brew” z 1969 roku. Od dziś trafia na sklepowe półki. W wersji podwójnego longplaya, podwójnego kompaktu oraz cyfrowo.

London Brew utworzyli najbardziej innowacyjni muzycy XXI wieku, zebrani przez producenta i gitarzystę Martina Terefe oraz producenta wykonawczego Bruce'a Lampcov. W projekcie udział wzięli min : Benji B, Theon Cross, Nubya Garcia, Shabaka Hutchings, Dave Okumu, Tom Skinner. Materiał został nagrany podczas pandemii, w grudniu 2020 roku w Paul Epworth's Church Studios w Londynie.

Zapowiedzią albumu jest singiel “Miles Chases New Voodoo in the Church”, o którym Nubya Garcia mówi: “ten singiel jest naszą interpretacją ody Milesa Davisa do Jimiego Hendrixa ("Miles Runs the Voodoo Down").  Zawsze byłam bardzo zainspirowana twórczymi umysłami zarówno Milesa jak i Jimiego.... Obaj wytyczali własne ścieżki, co jest czymś, do czego dążyłam w mojej karierze. Już od jakiegoś czasu eksperymentuję ze swoją muzyką, dlatego udział w tym projekcie jednocześnie hołdującym dziedzictwu Milesa był radością zarówno twórczą, jak i osobistą”.

 

To, co zaczęło się jako plan występu na żywo w Barbican z okazji 50. rocznicy Bitches Brew na początku 2020 roku (wydarzenie, niestety zostało odwołane przez pandemię) ostatecznie przerodziło się w coś znacznie większego. London Brew nie jest jedynie hołdem dla ikony współczesnej muzyki, ale także  fragmentem muzycznej historii Londynu uchwyconym na krążkach CD. Jak pisze Lampcov w notatkach do albumu, „London Brew jest również inspirowany... Londynem. Miastem, ludźmi, jego kreatywnością i zmaganiami….”.

Osiem utworów London Brew, to inteligentna i swobodna wizja muzyków, połączonych wspólną improwizacją. „Przez wszystkie moje lata nagrywania nigdy nie byłem zaangażowany w proces improwizacji na taką skalę" - mówi Dave Okumu z The Invisible.

Theon Cross podkreśla, że „możliwość grania z grupą ludzi (pod koniec roku naznaczonego pandemią) z tak swobodnym podejściem do muzyki była poruszającym doświadczeniem”,

Shabaka Hutchings dodaje: „Dla mnie, tym właśnie jest Bitches Brew. To grupa muzyków tworzących muzykę z miłości do niej. Tworzą coś, co wyraża jedność i ruch. Oto, czym jest życie... Nie ma nic bardziej żywego niż to. To właśnie Bitches Brew”.

London Brew: Benji B: konsola DJ, Raven Bush: skrzypce, elektronika, Theon Cross: tuba, Nubya Garcia: saksofon, flet, Tom Herbert: gitara basowa, kontrabas, Shabaka Hutchings: saksofon, instrumenty dęte drewniane, Nikolaj Torp, Larsen: syntezatory, Melodica, Dave Okumu: gitara, Nick Ramm: fortepian, syntezatory, Dan See: perkusja, instrumenty perkusyjne, Tom Skinner: perkusja, instrumenty perkusyjne, Martin Terefe: gitara, elektronika

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: