20. października startuje Komeda Jazz Festival 2012

Autor: 
Redakcja

20. października startuje XVIII Komeda Jazz Festival, którego patronem jest wybitny polski kompozytor, twórca jazzu nowoczesnego w Europie - Krzysztof Komeda. Jak co roku koncerty odbywać się będą w Słupsku i Gdańsku. Festiwal odbywać się będzie pod patronatem Jazzarium.

Pierwszym koncertem tegorocznej edycji na scenie gdańskiejFilharmonii na Ołowiance będzie najnowszy projekt Leszka Kułakowskiego "Love songs" w wykonaniu L. Kułakowski Trio & Joanna Knitter. Teksty do miłosnych piosenek napisał znakomity krakowski poeta Zbigniew Książek. Piosenki stylistycznie oscylują pomiędzy jazzową a funkową stylistyką. W projekcie usłyszymy wschodząca gwiazdę trójmiejskiej wokalistyki - Joannę Knitter, znakomitego perkusistę Jacka Pelca, kontrabasistę Piotra Kułakowskiego, a przy fortepianie zasiądzie Leszek Kułakowski.

Wieczór zamknie Al Foster Quartet, w składzie: Al Foster – perkusja, Douglas Weiss – kontrabas, Wayne Escoffery – saksofon i Adam Birnbaum – fortepian.

Tego dnia nastąpi również otwarcie wystawy fotograficznej Jazz Impressions.

15. listopada na scenie Piwnicy "Anna De Croy" w Słupsku wystąpi wokalistka i dyrygentka Aga Kiepuszewska z projektem "Silence". Artystce towarzyszyć będą Nikola Kołodziejczyk - fortepian, elektronika live, Maciej Szczyciński - kontrabas i Robert Rasz – perkusja.

Następnie zaprezentuje się Andrzej Józefów Trio z projektem Threeism, który powstał we współpracy z dwoma trójmiejskimi muzykami młodego pokolenia - Sławkiem Koryzno na perkusji i Piotrem Lewańczykiem na kontrabasie. Zespół podczas swoich występów podejmuje próbę otwierania formy muzycznej na przestrzeń kolektywnej i polifonicznej Improwizacji. Muzyka, którą tworzą łączy w sobie różnorakie elementy jazzowej improwizacji i zespołowości z klasycyzującym brzmieniem, kontrapunktem czy sonoryzmem. Muzycy projektu wykonują w większości kompozycje własne, przekazując słuchaczom własne indywidualne spojrzenie na współczesną muzykę jazzową.

Koncerty 16. listopada odbywać się będą w Filharmonii i Teatrze u Słupsku. Pierwszym koncertem tego dnia będzie występ formacji Laboratorium – legendy polskiego jazz-rocka lat 70. Obecny skład zespołu tworzą: Janusz Grzywacz – instr. Klawiszowe, Marek Stryszowski – saksofony, wokal, Krzysztof Ścierański – gitara basowa, Marek Raduli – gitara i Grzegorz Grzyb – perkusja. Laboratorium to grupa, która w 1970 roku minionego stulecia była u szczytu swojej sławy, a niektórzy nawet wówczas twierdzili, że jest najpopularniejszym zespołem jazz-rockowym w Europie, teraz powraca na estrady krajowe i zagraniczne. Pomimo iż zmieniał się skład osobowy grupy, zmieniały się instrumenty, zawsze i wszędzie była to „ta Laborka”. Filarami owej Laborki, od samego początku do dziś są dwaj koledzy z lat dziecięcych, z tej samej ulicy i tych samych szkół, Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski.

Następnie z Blues Brothers Show wystąpi Eljasz Orchestra. Program Blues Brothers Show prezentowany był wielokrotnie między innymi na Festiwalu Zaduszki Jazzowe w Krakowie, czy w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Z tym programem orkiestra brała udział w trasach koncertowych na terenie Europy. Wszystkie utwory dobierane do repertuaru zespołu Eljasz Orchestra są starannie przygotowywane, łącznie z własną aranżacją. Cztery instrumenty dęte, sekcja rytmiczna i dwoje wokalistów pozwala na uzyskanie bogatego, naturalnego brzmienia, tak rzadko spotykanego na naszych estradach.

Tego wieczoru dostępna będzie wystawa "Festiwalowe impresje" Zbigniewa Bieleckiego.

Zamknięcie tegorocznego festiwalu nastąpi 17. października, kiedy to słuchacze ponownie będą mieli okazję wysłuchać projektu Leszka Kułakowskiego „Love Songs”. Ostatnim koncertem festiwalu będzie występ pochodzącego z Prasova na Słowacji AMC Trio, które tworzą: pianista Peter Adamkovic, kontrabasista Martin Martincak i perkusista Stano Cvanciger. W tym składzie muzycy nagrali już trzy udane płyty nakładem słowackiej firmy Hevhetia.Debiutancka płyta „Thor – Iza” (2006) spotkała się z pozytywnym odbiorem krytyki, a jeszcze większym sukcesem okazały się ich kolejne albumy „Soul of the Mountain”i „Waiting For A Wolf” na których gościnnie zagrał słynny szwedzki gitarzysta jazzowy Ulf Wakenius były muzyk tria Oscara Petersona. Muzycy dali wspólnie szereg udanych koncertów. AMC  to dziś kreatywne już znane w całej Europie, słowackie Trio, prezentujące wszechstronny jazzowy repertuar. Ich inspiracje sięgają zarówno popu jak i słowackiej muzyki folkowej, a kompozycje określają dobrze skrojona harmonia i wyeksponowane, wyraziste tematy.

PROGRAM FESTIWALU

20.10 godz.18.00, Filharmonia na Ołowiance - Gdańsk

L. Kułakowski Trio & Joanna Knitter - Love songs

Otwarcie wystawy fotograficznej Jazz Impressions

Al Foster Quartet

14.11 godz.17.30, Kino "Rejs" MCK - Słupsk

Otwarcie wystawy plakatów KJF - godz.17.30

Pokaz filmu "Czas Komedy" - godz.18.00

15.11 godz.19.00, Piwnica "Anna De Croy" – Słupsk

Aga Kiepuszewska - "Silence"

Andrzej Józefów Trio - THREEISM

Jam session

16.11 godz.19.00, Filharmonia i Teatr Słupsk

Laboratorium

Zbigniew Bielecki - wystawa "Festiwalowe impresje"

Blues Brothers Show - Eljasz Orchestra

Piwnica ,,Anna De Croy” - Jam session - godz.22.00

17.11 godz.19.00, Filharmonia i Teatr Słupsk

Leszek Kułakowski - Love Songs

AMC Trio

Piwnica "Anna De Croy" - Jam session, godz.22.00