Finał Krakowskiej Jesieni Jazzowej 2021: All This This Here nowa kompozycją Barry'ego Guya

Autor: 
Bartosz Adamczak
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Barry Guy to jest dobry znajomy Krakowskiej Jesieni Jazzowej. Festiwalowa publiczność miała okazję obserwować jego pracę jako wybitnego instrumentalistę i improwizatora. Jako specjalistę od muzyki dawnej w swoich duetach z Mayą Homburger. Jako konferansjera i reżysera muzycznych wieczorów w Alchemii. Ale finał każdej rezydencji to możliwość spotkania z całym bandem - trzeci raz z Blue Shroud Band, wcześniej dwukrotnie z Barry Guy New Orchestra, rok temu z London Jazz Composers Orchestra.

Tym samym to możliwość spotkania z Barrym Guyem jako liderem, dyrygentem oraz, przede wszystkim, kompozytorem. I to kompozytorem nietuzinkowym, łączącym odważnie światy jazzowego big bandu, improwizującej orkiestry, muzyki barokowej, poezji. Szeroki horyzont inspiracji zdradza artystyczną erudycję, bo sztuka dla kontrabasisty jest środowiskiem naturalnym - niezależnie od tego czy jest to sztuka dźwięku, obrazu czy słowa.

 Kompozycja “All This This Here” przygotowana w trakcie wytrwałych prób trwających przez te kilka dni w Krakowie inspirowana jest twórczością Samuela Becketta (a przede wszystkim jego ostatnim utworem “What Is The Word”). I tak jak pisarz bawiąc się, medytuje nad słowem - tak u Barry’ego Guy’a dzieje się z dźwiękiem i melodią.

Absolutnie kluczową postacią Blue Shroud Band jest wokalistka Savina Yannatou - charyzmatycznie deklamująca poetyckie fragmenty, dodaje ona specyficznej teatralnej dramaturgii całemu koncertowi. Muzycznie mamy tu mniej bezpośrednich odniesień do muzyki dawnej, ale poza tym elementy które dobrze znamy - przy czym orkiestrowe tutti jest bardzo oszczędnie dozowane w trakcie całej kompozycji co tylko podkreśla zasięg dynamiczny tego zespołu. Kolejne sekcje, płynnie przechodzące jedna w drugą, ograniczają się do skromnych części zespołu. Widać ogromną dyscyplinę i ostrożność w dobieraniu kolejnych elementów kompozycyjnej układanki.

Nie ma w “All This This Here” wcale tak dużo miejsca na rozbudowane solowe popisy - choć pojawi się i treściwa wypowiedź wspaniałego Augusti Fernandeza, czy przestrzeń dla saksofonowych lotów (przede wszystkim Per Texas Johanssen oraz Michael Niesemann), no i gitarowego popisu Bena Dwyera. Bardziej niż improwizacje solowe liczą się tu jednak całościowe brzmienie grupy i forma całości nad którą kontrolę sprawuje szef - czyli Barry Guy. W trakcie godzinnej kompozycji dzieje się wiele, nawet pozorny chaos ma tam swoje bardzo określone miejsce. Gdzieś już w sekcji finałowej pojawia się melodyczny, bardzo big bandowo brzmiący temat które stanie się, tak jak powracające, zapętlone słowa w wierszu Becketta, swoistym refrenem. Przerywany nagle, ginie w atonalnej improwizacji, by za chwilę kilkukrotnie powrócić. A potem wszystko powoli cichnie aż do kilkusekundowej ciszy, tuż przed owacją publiczności.

Natłok różnych doświadczeń w tych szalonych czasach przyznam sprawił, że ten finał był, myślę nie tylko dla mnie, bardzo emocjonujący. I za te emocje i wzruszenia podziękowania się należą 14 wspaniałym muzyków Blue Shroud Band, tak jak wszystkim zaangażowanym w organizacje tegorocznej Krakowskiej Jesieni Jazzowej (włączając gospodarzy finalnego wieczoru czyli Nowohuckie Centrum Kultury). “All This This Here” zapewnie nie stanie się dla tego zespołu tak ważnym utworem jak monumentalna kompozycja “Blue Shroud”, ale jest na pewno ważnym argumentem pokazującym, że ten zespół, ten kompozytor, wciąż mają wiele do powiedzenia na scenie.

Krakowska Jesień Jazzowa. 24-28.11.2021. Alchemia

BLUE SHROUD BAND:

Barry Guy – kontrabas i dyrygowanie (Wielka Brytania)

Savina Yannatou – głos (Grecja)

Agustí Fernández  – fortepian (Hiszpania)

Ben Dwyer – gitara (Irlandia)

Percy Pursglove – trąbka (Wielka Brytania)

Maya Homburger – skrzypce (Szwajcaria)

Fanny Paccoud – altówka (Francja)

Marc Unternährer – tuba (Szwajcaria)

Torben Snekkestad – saksofon sopranowy / tenorowy / trąbka (Norwegia)

Michael Niesemann – saksofon altowy (Niemcy)

Per “Texas” Johansson – saksofon tenorowy / klarnet (Szwecja)

Julius Gabriel – saksofon barytonowy (Niemcy)

Lucas Niggli – perkusja (Szwajcaria)

Ramón López – perkusja (Hiszpania)