Ostatnie odsłony tegorocznego Jazzu w Ruinach

Autor: 
Redakcja

4 koncerty w dwa dni i warsztaty gitary jazzowej – tak zapowiada się obecny weekend w ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dzisiejszy wieczór otworzy Daniel Speer Trio. Ten utalentowany kontrabasista został dostrzeżony przez krytykę i jazzfanów w Niemczech, występując jako lider Daniel Speer Quartet.

Nieco później na scenę wkroczy Theo Jörgensmann ze swoim Freedom Trio i zaimprowizuje dźwięki nawiązujące do tradycji free jazzu. Wraz ze znakomitym klarnecistą wystąpią: Hagen Stüdemann, grający na gitarze i basie oraz wyjątkowo, w zastępstwie basisty Christina Ramonda na skrzypcach zagra Albrecht Maurer.

W sobotę natomiast powita nas gitarowy duet Przemysław Strączek i Teriver Cheung, którzy rozpoczęli wspólne granie po udziale w Thailand International Jazz Conference, gdzie zakwalifikowano ich do solowego konkursu. Panowie odbywają właśnie ogólnopolską trasę, która rozpoczyna się dzisiaj w Zabrzu i zakończy 24 sierpnia w Kielcach. Duet przeprowadzi warsztaty gitarowe, obejmujące zagadnienia solowej improwizacji jazzowej oraz przybliży tajniki akompaniamentu. Zwieńczeniem warsztatów będzie wieczorny koncert.

Na deser zagra polsko-angielsko-francuska formacja Max Klezmer Band, eksperymentująca z muzyką klezmerską i jazzową. Będzie to festiwalowa inauguracja nowego składu zespołu z Maxem Kowalskim, Michaelem Jonesem, Dominikiem Strycharskim, Stefanem Orinsem, Jakubem Rutkowskim i Andrzejem Czopem, który w tej konfiguracji występuje od roku.

W nowym międzynarodowym składzie artyści przesuwają muzyczne granice czerpiąc z hipnotycznych sefardyjskich melodii, szalonych klezmerskich tańców, arabskich, bałkańskich i hinduskich brzmień oraz silnych elementów jazzu, rocka i improwizacji. Grupa z sukcesem koncertuje w Polsce jak i za granicą.

 

Szczegółowy program imprez

Piątek 12.08 

DANIEL SPEER TRIO, godz. 19:00

Christoph Titz – trąbka

Daniel Speer – kontrabas, kompozycja

Mirek Pyschny – perkusja

 

THEO JÖRGENSMANN FREEDOM TRIO, godz. 20:30

Theo Jörgensmann - klarnet low g, śpiew

Albrecht Maurer, skrzypce, altówka, śpiew

Hagen Stüdemann, gitara, bas

 

Sobota 13.08

DUET PRZEMYSŁAW STRĄCZEK i TERIVER CHEUNG

warsztaty jazzowe, godz. 12:00

koncert, godz. 19:00

 

MAX KLEZMER BAND, godz. 20:30

Max Kowalski - kontrabas

Michael Jones -skrzypce, altówka, ravanhuta, głos

Dominik Strycharski - flety proste, głos

Stefan Orins – fortepian

Jakub Rutkowski – perkusja

Andrzej Czop - dźwięk światło

 

Wszystkie imprezy odbywać się będą w Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach.