ZERANG/ZIMPEL

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Solec, Warszawa
Data: 
14.04.2012

ZERANG/ZIMPEL

Każde spotkanie duetu to pretekst do poszukiwań przestrzeni, gdzie muzyka uwalnia się od formy estetycznego doznania, a staje się bezpośrednim doświadczeniem, zarówno dla słuchaczy jak i samych wykonawców. Najważniejszym i podstawowym elementem w improwizacjach Zeranga i Zimpla jest rytuał, który tworzą, wykorzystując rytmiczne schematy, zaczerpnięte z muzycznych tradycji bliskiego i dalekiego wschodu.

Wacław Zimpel – klarnecista, kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem studia w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował również w Hochschule für Musik und Teather w Hannoverze w klasie klarnetu prof. Johannesa Peitza. Współpracował z najważniejszymi przedstawicielami współczesnej muzyki improwizowanej na świecie, między innymi z Kenem Vandermarkiem, Bobbym Few, Perry Robinsonem, Joe McPhee, Stevem Cohnem, Christianem Ramondem, Mikołajem Trzaską, Robertem Kusiołkiem, Timem Daisym, Stevem Swellem, Davem Rempisem, Klausem Kugelem, Per-Ake Holmlanderem, Marcinem Maseckim, Raphaelem Roginskim. Płyta multikulturowego kwartetu Zimpla UNDIVIDED - "The Passion" została uznana najbardziej innowacyjną płytą roku 2010 w ankiecie "New Ears Award 2010" ogłoszonej przez Stefa Gijselsa na portalu freejazz-stef.blogspot.com, zdobywając również "Honorable Mention" nadawane przez nowojorskie czasopismo All About Jazz - New York. Stef Gijsels wyróżnił także płytę polskiego kwartetu Zimpla HERA uznając ją albumem roku 2010 - "Best New Release 2010", Zimpla uznając muzykiem roku 2010. Zimpel jest najmłodszym laureatem w historii Nagrody Artystycznej Miasta Poznania.

Michael Zerang - perkusista i perkusjonalista. Jego rodzice urodzili się w Iranie (ojciec) i w Iraku (matka). Od 1976 r. Zerang rozwija swą karierę muzyka, kompozytora i producenta. Jest aktywny na polu muzyki improwizowanej, free jazzu i muzyki współczesnej. Trzykrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Joseph Jefferson Awards za oryginalne kompozycje muzyki teatralnej (1996, 1998 i 2000). W swojej dyskografii posiada ponad sześćdziesiąt nagrań, począwszy od 1982 r. W latach 1985-1989 był dyrektorem artystycznym Link's Hall Performance Series, w której był producentem ponad trzystu koncertów jazzowych, tradycyjnej muzyki etnicznej oraz muzyki elektronicznej. W latach 1994-1996 organizował koncerty w Cafe Urbus Orbis, a od roku 2001 we własnym The Candlestick Maker in Chicago's Albany Park. Podczas swej kariery Zerang współtworzył i koncertował w licznych formacjach: Liof Munimula, The Neutrino Orchestra, Trio Troppo, The Wonderfuls, The Blue Angels, Sam Pappas' Tumbling Strains, Frozen Lucy, The Quirt Quintet, Musica Menta, The Vandermark Quartet, Dream Cheese, The Sputter Ensemble, In Zenith, Broken Wire. Współpracował z wybitnymi muzkami, takimi jak: Fred Anderson, Mats Gustafsson, Raymond Strid, Sten Sandell, Don Meckley, Jaap Blonk, Daniel Scanlan, Peter Brötzmann, Kent Kessler, Barre Phillips, Jim Baker, Hamid Drake, Ken Vandermark, Luc Hautkamp, Fred Lonberg-Holm, Tatsu Aoki, czy Jeb Bishop. Jest nie tylko wybitnym perkusistą o oryginalnym brzmieniu, ale także cenionym pedagogiem wykładającym na licznych uczelniach i kursach.

Solec, godz. 21:00

Wstęp: 10zł