XIX Sopot Molo Jazz Festival: dzień I

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Muszla koncertowa molo, Sopot
Data: 
07.08.2015
Godzina: 
17:30

7-go sierpnia w muszki koncertowej sopockiego mola startuje XIX. edycja Sopot Molo Jazz Festival. Pierwszego dnia usłyszymy Warsaw Dixielander, Quartado oraz Irek Wojtczak Folk 5. Jako ostatni na scenie pojawi się Zbigniew Namysłowski, który dokładnie 40 lat po nagraniu płyty „Kujaviak Goes Funky”, ponownie zmierzy się z tym materiałem.

Zbigniew Namysłowski - urodzony 9 września 1939 w Warszawie. z wykształcenia wiolonczelista, z wyboru puzonista, saksofonista altowy i sopranowy, flecista a także wyśmienity kompozytor i aranżer. Początkowo mieszkał w Krakowie, gdzie ukończył PSM w klasie fortepianu. Po przeprowadzce w 1954 r. do Warszawy, kontynuował naukę w Średniej Szkole Muzycznej w klasie wiolonczeli. Początkowo fascynował go jazz tradycyjny a puzon (wiolonczela poszła w odstawkę) był instrumentem, na którym grał w znanych polskich zespołach dixielandowych. Był liderem Modern Dixielanders. W 1955 r. zadebiutował na koncercie jako pianista jazzowy w zespole Five Brothers, utworzonym w studenckim klubie Hybrydy.
         Po rozstaniu z zespołami jazzu tradycyjnego Namysłowski diametralnie zmienił swoje oblicze muzyczne. Odkrył jazz nowoczesny i rozpoczął, trwającą do dziś, karierę saksofonisty.
Ma na koncie liczne koncerty na festiwalach i trasach we wszystkich krajach Europy, oraz, USA, Kanada, Indie, Australia, Nowa Zelandia, Izrael, Kuba, Meksyk, Brazylia, Kuwait, Szwecja, Austria.
        Nagrał około 30 płyt autorskich, cz których wiele zostało wydanych za granicą. Płyty takie jak "Winobranie", "Kuyaviak Goes Funky", na stałe wpisały się do kanonu polskiego jazzowymi.

Warsaw Dixielanders – Najlepszy polski zespół dixielandowy, w którym grają muzycy znani z: Asocjacji Hagaw, Gold Washboard, Vistula River Brass Band, Sami Swoi i wielu innych.
Quartado – Ich pierwsza płyta zrobiła furorę na antenie programu III Polskiego Radia, a nazwiska Rejnowicz czy Łosowski niekoniecznie kojarzą się już tylko z zespołami Rama 111 i Kombi .
Irek Wojtczak Folk 5 – Ceniony saksofonista i improwizator, niespokojny duch polskiej sceny jazzowej, który tym razem postawił przetłumaczyć naszą muzykę lodową na język jazzu.

CO? – XIX Sopot Molo Jazz Festival dzień 1
KTO? – Warsaw Dixielander, Quartado, Irek Wojtczak Folk 5, Zbigniew Namysłowski
GDZIE? – Muszla koncertowa molo, Sopot
KIEDY? – 07/08/2015, 17:30
BILETY? – wstęp wolny