WSJD: ZORN AT60

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Sala Kongresowa, Warszawa
Data: 
15.07.2013

WARSAW SUMMER JAZZ DAYS

ZORN AT60

SET I

SONG PROJECT (ok. 60 min.):

Dla uświetnienia swych 60tych urodzin John ZOrn poprosił swoich ulubionych autorów (na czele z Mike'iem Pattonem, Jesse Harris'em, Seanem Lennonem i Laurie Anderson) o napisanie słów do wybranych melodii z jego kompozytorskiego katalogu. Te piosenki wykonuje zespół złożony z wieloletnich współpracowników Zorna - wyśpiewują je Patton i Harris. Na program składają się utwory napisane do filmów a także dla najpopularniejszych projektów Zorna, takich jak m.in. Naked City, Masada, The Dreamers, Nova Express. Dzięki udziałowi znakomitych instrumentalistów powstała niezwykła retrospektywa twórczości Zorna, ze szczególnym uwypukleniem jego lirycznych kompozycji powstałych na przestrzeni ostatnich 30 lat.

MIKE PATTON- głos
JESSE HARRIS- głos, gitara
SOFIA REI- głos
MARC RIBOT- gitara
JOHN MEDESKI - fortepian
TREVOR DUNN- bas
KENNY WOLLESEN - wibrafon
CYRO BAPTISTA- instrumenty perkusyjne
JOEY BARON- perkusja
JOHN ZORN- saksofon, dyrygent

SET II

ILLUMINATIONS (ok. 15 min.):

Ta szalona kompozycja na fortepian inspirowana jest bezkompromisową twórczością XIX wiecznego francuskiego poety Arthura Rimbaud. Jego droga przez prawdziwie wizjonerskie przestrzenie, przemierzana dzięki "absolutnej transformacji zmysłów" doprowadziła go do stworzenia najbardziej osobistej i intensywnej literatury w historii ludzkości. Utwór wykonywany z towarzyszeniem improwizującej free jazzowej sekcji rytmicznej z basem i perkusją.

STEPHEN GOSLING - fortepian
TREVOR DUNN- bas
KENNY WOLLESEN - perkusja

THE HOLY VISIONS (ok. 25 min.) na 5 głosów kobiecych :
JANE SHELDON, LISA BIELAWA, MELLISSA HUGHES, ABBY FISCHER, KIRSTEN SOLLEK

Tajemny plan w 11 strofach zawiera życię, twórczość i filozofię XII wiecznej kompozytorki, uzdrowicielki i mistycznej wizjonerki Hildegardy z Bingen. Utwór oparty na oryginalnym tekście łacińskim może być prezentowany jako dzieło koncertowe jak i wystawiany na scenie - najlepiej w przestrzeni sakralnej.

THE ALCHEMIST (ok. 20 min.) na kwartet smyczkowy :
JENNIFER CHOI- skrzypce
JESSE MILLS- skrzypce
DAVID FULMER- altówka
JAY CAMPBELL- wiolonczela

Alchemik jest prawdziwą i wierną kroniką ezoterycznych seansów spirytystycznych. Zawiera ona opis procedur przeprowadzanych przez Jego Wysokość Alchemika Doktora Johna Dee oraz zapis jednego z seansów, podczas którego Edward Kelly sprawił, że 9 porządków chórów anielskich ukazało się zebranym.

Podróż przez laboratorium Alchemika. Seans wywoływania chórów anielskich. Wirtuozeria liryki, numerologii, modlitw, kanonów, kontrapunktowej złożoności jak i alchemicznych procedur (destylacja, kalcynacja, krystalizacja, sublimacja, oczyszczanie, rotacja) i wreszcie duch fugi.

SET III

MOONCHILD ”TEMPLARS”In Sacred Blood (ok.45 min.) :

Prace nad zawartym na 6 płytach CD projektem Moonchild trwały ponad rok. Jest to muzyczny hołd złożony Ubogim Rycerzom Chrystusa i Świątynii Salomona - legendarnym mnichom-wojownikom, których dwa wieki dominacji zakończyły się w 1307 roku oskarżeniem o herezję.

Muzyka wyzwala emocje z ogromną intensywnością a poszerzenie jej o wyśpiewywany tekst otwiera ją na zupełnie nowe możliwości. Mike Patton prezentuje szeroki wachlarz swoich umiejętności - wyśpiewując zarówno pieśni gregoriańskie przez atonalne melodie po hardcore'owy krzyk i pełen pasji szept.

Sugestywne organy Johna Medeskiego dodają liturgicznej dramaturgii a sekcja rytmiczna Dunn-Baron to szaleństwo najlepszej miary!
MIKE PATTON- głos
JOHN MEDESKI - fortepian
TREVOR DUNN- bas
JOEY BARON- perkusja

SET IV
THE DREAMERS (ok.30 min):

MARC RIBOT- gitara
JAMIE SAFT- instrumenty klawiszowe
TREVOR DUNN- bas
KENNY WOLLESEN - wibrafon
JOEY BARON- perkusja
CYRO BAPTISTA- instrumenty perkusyjne
JOHN ZORN - dyrygent

ELECTRIC MASADA (30 min):

JOHN ZORN- saksofon
MARC RIBOT- gitara
JAMIE SAFT- instrumenty klawiszowe
TREVOR DUNN- bas
KENNY WOLLESEN - perkusja
JOEY BARON- perkusja

Sala Kongresowa, g. 19:00

Ceny biletów:
350 PLN - rząd 1a,1b
250 PLN - rząd 1-9
180 PLN - rząd 10-23
150 PLN - rząd 25-37
100 PLN - balkony, kanapki
90 PLN - bilet ulgowy (szkolny/studencki) - dostawki

Miejsca sprzedaży:
Kasa - Plac Defilad 1 (PKiN,VIIp.,pok.718)
Kasa będzie czynna od 8 kwietnia : poniedziałek, środa, czwartek w godz. 16:00-20:00 oraz wtorek i piątek w godz. 11:00-15:00
Od 15 lipca kasa będzie czynna w godz. 12:00 - 20:00

Zakup biletów:
www.adamiakjazz.pl
www.ticketpro.pl
www.ebilet.pl
www.ticketportal.pl

Informacja:
(22) 890 90 90
(22) 620 50 72
www.adamiakjazz.pl