WSJD: Quantum Trio / Algorhythm / Kaya Meller Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Praskie Koneser, Warszawa
Data: 
07.07.2019
Godzina: 
14:00

7 lipca, ostatniego dnia tegorocznej edycji festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, w Centrum Praskim Koneser, wystąpią Quantum Trio, Algorhythm oraz Kaya Meller Quartet.

Quantum Trio – polsko-­‐chilijskie trio założone w 2012 r. w Rotterdamie. Nazwa jest nieprzypadkowa, wyraźnie rezonująca w kompozycjach grupy. Pierwiastki składowe, nierozłączne i
równorzędne: Michał Jan Ciesielski (saksofony), Kamil Zawiślak (fortepian), Luis Mora Matus (perkusja). Quantum Trio narodziło się z przyjaźni, młodzieńczych marzeń i muzycznych poszukiwań.
Funkcjonując na odległość – między Roterdamem a Gdańskiem, zespół od lat gra w tym samym składzie. Jest to możliwe dzięki determinacji i wieloletniej przyjaźni muzyków. Quantum Trio na tle innych zespołów wyróżnia też skład instrumentalny. Jazzowe trio bez basu nadal jest zjawiskiem rzadkim. Jest to wyzwanie, które owocuje kreatywnością.
Muzyka zespołu meandruje między jazzem, awangardą, muzyką klasyczną i współczesną, czerpiąc równocześnie z muzyki popularnej i progresywnej. Potrafi balansować pomiędzy ciszą a uderzeniem z punkową energią. Członkowie zespołu swobodnie żonglują rolami – drapieżny saksofon, kojący fortepian i hipnotyzująca perkusja to tylko jeden z możliwych scenariuszy, który podlega dynamicznym zmianom. Muzycy świetnie czują się w swobodnych improwizacjach, jednak ich siłą są niebanalne i nieoczywiste kompozycje.
Nazwa odnosi się do teorii mechaniki kwantowej i jest zespolona zarówno z muzyką, jak i pozamuzycznymi fascynacjami członków zespołu. Mechanika kwantowa to stale ewoluująca dziedzina nauki, której jedną z głównych zasad jest nieoznaczoność, przez co jest tak bardzo inspirująca.
Zespół wydał trzy studyjne płyty: „Gravity” (For-­‐Tune, 2015), która otrzymała tytuł „Debiut Roku 2015” wg. Polish Jazz oraz podwójny album „Duality: ParGcles & Waves” (Nei Gong Music, 2017) doceniany przez publiczność i krytykę w Polsce i za granicą. „Quality Studio Live” to pierwszy album nagrany przez zespół na żywo z publicznością w warszawskim studio Quality.
Najnowszy, trzeci studyjny album pt. “Red Fog” (Emme Record Label, 2019), nagrany został w odosobnieniu, w malowniczych okolicach Rzymu. Grupa scaliła swoje dotychczasowe znaki
rozpoznawcze, czyli inspiracje muzyką filmową, klasyczną, freejazzem i muzyką rozrywkową, w nowoczesne i cięższe, jazzowe brzmienie. Tematem przewodnim albumu jest symbolizm natury ludzkiej, to co podświadome, ukryte i pierwotne, tkwiące w każdym człowieku. W grudniu 2017 roku zespół zdobył Grand Prix na fesjwalu Jazz Juniors, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce.

Otwarte podejście do improwizacji. Melodyjne frazy, nieoczywista rytmika, łaczenie roznych idei, stylow muzycznych i osobowości. Matematyka i metafizyka – mathcore.
Zespoł Algorhythm powstał w 2013 roku. Ma na swoim koncie dwie płyty: „Segments”(2015) i „Mandala” (2017). W roku 2018 zespoł został nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK w kategorii Jazzowa Płyta Roku za album „Mandala”. Jedyna stała tworczości Algorhythmu sa zmiany. Sama zaś nazwa zespołu to słowo – symbol.
Odnosi się do pojęcia algorytmu, ktory jest codziennie stosowany we wszystkich dziedzinach wspołczesnego zycia. Tak tez muzyka gdanskiego kolektywu oddaje codzienne emocje i myśli wspołczesnego człowieka.

Kaya Meller Quartet to klasyczny kwartet jazzowy złożony z trąbki, fortepianu, kontrabasu oraz perkusji. Zespół prezentuje oryginalne kompozycje liderki bazujące na elementach melodii, improwizacji oraz rytmie, inspirowanymi sztuką nowoczesną. Jednym z większych wpływów na twórczość oraz zamysł brzmienia kwartetu wywarło studiowanie na prestiżowej uczelni muzycznej w Bostonie, Berklee College of Music. Przebywanie oraz współpraca z wybitnymi muzykami z całego świata otworzyło przed nią nowe możliwości oraz kolory brzmieniowe w procesie kompozytorskim. W marcu zespół nagrał debiutancki album o nazwie „Kaya Meller Quartet - Reflections”.

CO? – Warsaw Summer Jazz Days: Quantum Trio / Algorhythm / Kaya Meller Quartet
KTO? – Quantum Trio - Michał Jan Ciesielski, Kamil Zawiślak, Luis Mora Matus / Algorhythm - Emil Miszk, Piotr Chęcki, Szymon Burnos, Sławek Koryzno / Kaya Meller Quartet - Kaya Meller, Eloá Gonçalves, Tin Džaferović, Peter Lenz
GDZIE? – Centrum Praskie Koneser, Warszawa
KIEDY? – 07/07/2019; 14:00
BILETY? – wstęp wolny