WSJD: MARK HELIAS – solo

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Jazzarium Cafe, Warszawa
Data: 
11.07.2012

Warsaw Summer Jazz Days 2012

MARK HELIAS – warsztaty

Mark Helias - kompozytor i basista Mark Helias jest regularnie widywany w Nowym Jorku w miejscach, gdzie coś się dzieje. Po edukacji w muzycznej szkole średniej i na Uniwersytecie Rutger pod opieką Homera Menscha w 1977 rozpoczął międzynarodową karierę muzyczną z Anthony Braxton Quartet. Od tamtej pory miał przyjemność współpracować z tak znakomitymi instrumentalistami jak: Ray Anderson, Gerry Hemingway, Anthony Braxton, Dewey Redman, Barry Altschul, Anthony Davis, Don Cherry, Ed Blackwell, Carlos Ward, Nana Vasconcelos, Cecil Taylor, Muhal Richard Abrams, Oliver Lake, Julius Hemphill, Marilyn Crispell, Arthur Blythe, Abbey Lincoln, Marcel Khalife, Simon Nabatov, Don Byron, Marty Ehrlich, Mark Dresser, Ellery Eskelin, Slickaphonics, Mose Allison, oraz J.B. Horns.

Helias jest płodnym artystą – skomponował muzykę do dwóch filmów, utwory muzyki kameralnej oraz dzieła dla dużych zespołów i orkiestr. Był producentem albumów innych artystów dla wytwórni Gramavision, Enja, New World, Sound Aspects i Akant/DIW. Jego trio Open Loose z Tonym Malabym i Tomem Raineyem stał się na muzycznej scenie Nowego Jorku archetypowym zespołem improwizującym. Helias daje solowe koncerty na basie, ale można go również usłyszeć w innowacyjnym basowym duecie The Marks Brothers, z kolegą, basistą Markiem Dresserem. Prowadzi zajęcia w klasie kontrabasu oraz kreatywnej improwizacji jazzowej w Sarah Lawrence College, New School i School for Improvised Music. Powierzono mu również poszerzenie zakresu edukacji o zagadnienia muzyki współczesnej i nowej.

Albumy z jego muzyką są wydawane od 1984 roku. W skład jego dyskografii wchodzą m.in.: Split Image (1984), The Current Set (1987), Desert Blue (1989), Attack The Future (1992), Loopin' the Cool (1995), Fictionary (1998), Come Ahead Back (1998), New School (2001), Verbs of Will (2004), Atomic Clock (2006), Strange Unison(2008). www.markhelias.com

Jazzarium Cafe, ul.Wilcza 50/52, godz. 21:00