WSJD: Harriett Tubman: The Band / Bill Frisell Trio / Julian Lage Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Soho Factory, Warszawa
Data: 
07.07.2017
Godzina: 
19:00

7-go lipca, drugi dzień Warsaw Summer Jazz Days 2017 rozpocznie występ grupy Harriett Tubman: The Band. Drugim koncertem wieczoru będzie Bill Frisell Trio. Na zakończenie, na scenę wyjdze Julian Lage Trio.

Harriett Tubman: The Band - w żyłach tego eksperymentalnego tria soulowo-rockowego z Brooklynu płynie muzyczna krew Jimiego Hendrixa, Ornette Colemana i Parliment-Funkadelic. W skład grupy wchodzą: gitarzysta i wokalista Brandon Ross, basista Melvin Gibbs i perkusista JT Lewis. W swojej muzycznej karierze współpracowali z takimi artystami jak Cassandra Wilson, Living Color, Lou Reed, Herbie Hancock, Henry Threadgill, Sting, Arrested Development, the Rollins Band, David Murray i Me’Shell N’degeocello. Ich brzmienie charakteryzuje czysty i wyzwolony ekspresjonizm muzyczny - głęboka i pełna satysfakcji medytacja nad wolnością.

Grupa Harriet Tubman powstała w 1998 roku, gdy perkusista J.T. Lewis, gitarzysta Brandon Ross i basista Melvin Gibbs spotkali się aby założyć zespół, który niósłby za sobą jakieś znaczenie. Nazwa grupy nawiązuje do bohaterskiej afro-amerykańskiej niewolnicy, która ryzykowała życie aby uciec z niewoli i pomóc innym 300 osobom wydostać się na wolność. Dlatego muzyka Harriet Tubman jest głęboko inspirowana ideałami wolności. Muzyka tego tria - połączenie fali soul, rock, jazzu i bluesa - bada głębię tych gatunków w autorski, unikalny sposób, prezentując ich muzyczną ekspresję.
Mitch Myers (Amazon) powiedział kiedyś, że Harriet Tubman jest "pobudzającym umysł i wyobraźnię, inspirowaną instrumentalną rozmową między trzema znakomitymi muzykami, którego moc jest dużo większa, niż innych zespołów".

Harriet Tubman łączy w swojej muzyce sampling i inne cyfrowe metody w ciekawe brzmienie pionierskiego ducha jazzu. Wydobywanie nowych sposobów wykorzystania technologii muzycznych w celu tworzenia innowacyjnych kompozycji stanowi ważną część tradycji afro-amerykańskiej a trio traktuje projekt Harriet Tubman jako swój wkład w tę tradycję. Poszukując zawsze nowych brzmień w tradycji i historii muzyki, Lewis, Ross i Gibbs określają swoją muzykę jako kontynuację innowacji muzycznych, prezentowanych przez tak różnorodni autorów jak: Ornette Coleman, Jimi Hendrix, Derrick May, Art Ensemble of Chicago i Parlament-Funkadelic.
Członkowie zespołu przyznają: "Uważamy, że nasz wybór drogi muzycznej ma wartość i znaczenie, które łączy się z przebudzeniem, nowym poszukiwaniem muzycznego doświadczenia, które widzimy i doświadczamy gdziekolwiek gramy. Nasza muzyka nie jest określana przez gatunek, czy wiek słuchacza, nie mówi w jaki sposób należy jej słuchać.”
Blog muzyczny Bold as Love tak chwali muzyków: "Te trzy osoby są doskonałymi muzykami, którzy są u szczytów swoich muzycznych możliwości. Można od razu rzec, że kiedy słuchasz tego tria. nie musisz dostosowywać się do muzycznych trendów bo wiesz, że ci ludzie robią coś wyjątkowego".

Bill Frisell - ariera tego artysty obejmuje ponad 35 lat koncertowej obecności na scenie oraz realizacje wielu wybitnych nagrań, których kolekcja została wymieniona na łamach prestiżowego magazynu Down Beat jako najwybitniejsza twórczość minionej dekady. W zestawieniu znalazł się najnowszy album, będący owocem współpracy z wytwórnią Savoy, ”Sing of Life” z 858 Quartet, krążek ”Beautiful Dreamers”, osobista interpretacja dorobku Johna Lennona ”All We Are Saying” oraz pierwszy album, zrealizowany przez OKeh/Sony Masterworks, Big Sur, z muzyką na zamówienie Monterey Jazz Festival i skomponowaną w malowniczym regionie Glen Deven Ranch, w kalifornijskim Big Sur, na instrumenty smyczkowe, gitarę i perkusję.

Najnowszy album, ”You Wish Upon a Star”, wydany nakładem wytworni Okeh/Sony, narodził się w trakcie dwuletniego pobytu gitarzysty w roli opiekuna gości w nowojorskim Lincoln Center podczas cyklu ”Roots of Americana” (wrzesień ’13 – maj ’15). Wykonawcami biorącymi udział w projekcie są wokalistka Petra Haden, Eyvind Kang (altówka), Thomas Morgan (gitara basowa) i Rudy Royston (perkusja). Album prezentuje autorskie aranżacje i interpretacje ”Music from Film and Television”. Magazyn Jazz Times określił go słowami: „Szczególną uwagę przykuwają tu niezapomniane motywy, połączone z namysłem, lekkością i pasją, charakterystycznymi dla Frisella i znakomitego zespołu”. Na trasach koncertowych pojawiają się Haden, Morgan i Royston.
Nieustannie poszukując możliwości “sięgania do swoich korzeni”, swoim najnowszym albumem ”GUITAR IN THE SPACE AGE!”, artysta oddaje swoisty hołd muzyce popularnej, która wywarła na nim znaczący wpływ w okresie dojrzewania, przypadającym na narodziny gitary Fender Telecaster. „Instrument ten skutecznie ukierunkował drogę moich muzycznych decyzji”. Frisell, wraz z zespołem, sięga po serię ”Masterworks” wydawnictwa Okeh/Sony, związaną z The Beach Boys, Juniorem Wellsem, Pete’m Seegerem, The Byrds, Duane’m Eddy’m, The Ventures, The Kinks, Chetem Atkinsonem, Linkiem Wray’m, Speedy West & Jimmy Bryant, The Astronauts, Merlem Travisem, Johnny’m Smithem i innymi, jak również z dorobkiem własnym.

Gitarzysta posiada bogate doświadczenie w wyrażaniu wielkich idei w niewielkim formacie. Szeroko okrzyknięty jednym z najbardziej charakterystycznych i oryginalnych improwizatorów naszych czasów, zwraca się w stronę głębokich inspiracji nad fotografiami Mike’a Disfarmera a także do wielkiej powodzi Missisipi w 1927 roku. Z tego powodu Jazz na Lincoln Center wyprodukował program nazwany ”Roots of Americana”. Nagrania Frisella dla wytwórni Nonesuch obejmują szeroki zakres muzycznej leksyki od oryginalnych ścieżek muzyki do filmów Bustera Katona, aranżacje na rogi i smyczki (Blues Dream, History, Mystery, Unspeakable), współpracę z basistą Viktorem Kraussem i perkusistą Jimem Kelnerem (Gone, Just Like a Train, Good Dog, Happy Man), album z muzykami z Nashville (Nashville), solowy krążek (Ghost Town), kolekcję inspiracji amerykańskimi tradycyjnymi pieśniami ludowymi (The Willies), i dwa albumy tria z legendami jazzu – Dave’m Hollandem/ Elvinem Jonesem i Ronem Carterem/ Paulem Motion.
Wydawnictwo ”The Intercontinentals” łączy w sobie Frisellowską stylistykę amerykańskich korzeni z brazylijskimi, greckimi oraz malijskimi wpływami. ”Disfarmer” nawiązuje do dorobku wiejskiego fotografa z Arkansas, Mike’a Disfarmera. Uznawany za jednego z 21 najważniejszych i najbardziej płodnych artystów, w 2012 roku uhonorowany został prestiżową nagrodą Doris Duke Artist. Pełnił też funkcję jednego z dyrektorów artystycznych w San Francisco Jazz.


CO? - Warsaw Summer Jazz Days: Harriett Tubman: The Band / Bill Frisell Trio / Julian Lage Trio
KTO? – Harriett Tubman: The Band: Brandon Ross, Melvin Gibbs, JT Lewis/ Bill Frisell Trio: Bill Frisell, Tony Scherr, Kenny Wollesen / Julian Lage Trio: Julian Lage, Jorgr Roeder, Eric Doob
GDZIE? – Soho Factory, Warszawa
KIEDY? – 07/07/2017, 19:00
BILETY? – 160 zł / 140 zł / 110 zł / 80 zł