WSJD: Giovanni Guidi Trio / Ambrose Akinmusire Quartet / Vijay Iyer Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Soho Factory, Warszawa
Data: 
09.07.2015
Godzina: 
19:00

9-go lipca w warszawskim Soho Factory rusza tegoroczna edycja festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Cele, jak co roku, ten sam - promocja jazzu współczesnego niezależnie od jego rodowodu czy przynależności państwowej, prezentowanie tego co najnowsze i najbardziej kreatywne we współczesnym jazzie. Festiwal otworzą Giovanni Guidi Trio, Ambrose Akinmusire Quartet oraz Vijay Iyer Trio.

Giovanni Guidi to z pewnością jeden z najbardziej przekonywujących i niesamowitych artystów włoskiej i światowej sceny muzycznej. W swoim najnowszym projekcie przewodniczy trio młodych, lecz niezwykle doswiadczonych muzyków: Thomasa Morgana i Joao Lobo. Guidi nagrał z nimi “City Of Broken Dreams” oraz dopiero co wydany “This Is The Day.” Obydwa albumy zostały wypuszczone nakładem ECM.

Thomas Morgan był ulubieńcem Paula Motiana, jeszcze za jego życia. Współpracował z wieloma artystami, w tym chociażby ze Stevem Colemanem, Johnem Abercrombie, Markiem Feldmanem, Craigiem Tabornem, Jimem Blackiem, Tomaszem Stańko czy Davidem Virellesem.

Joan Lobo to również niezwykle szanowany muzyk dzisiejszej sceny. Uważany jest za jednego z najbardziej interesujących europejskich perkusistów.

Obydwaj spotkali Giovanniego dopiero wspinając się na szczyty. Morgan był częścią jego kwintetów a Lobo udzielał się w jego kwartecie “Unknown Rebel Band.” Wszystkie te projekty zostały wydane przez Cam Jazz.

W marcu tego roku Giovanni Guidi wyruszył ze swoim triem aby promować “This Is The Day.” Jego niezwykle otwarci muzycznie partnerzy, wydają się być perfekcyjnym zespołem do pokazania na żywo tej niezwykłej muzycznej tekstury, ukazując ją w wielu różnych klimatach i odcieniach. Nie zapominają przy tym o tradycji melodycznej Giovanniego Guidiego, podtrzymując tym samym jego, jako osobowość muzyczną.

Urodzony i wychowany w Oakland, California, Ambrose Akinmusire był częścią zespołu jazzowego Berkeley High School gdzie przykuł uwagę saksofonisty Stevea Colemana. Akinmusire, będąc studentem Manattan School of Music, dołączył do jego zespołu Five Elements i ruszył z nim w trasę w wieku zaledwie dzięwiętnastu lat. Po powrocie na wybrzeże aby ukończyć studia magisterskie, Akinmusire uczęszczał do Instytutu Jazz imienia Theloniousa Monka w Los Angeles gdzie studiował pod okiem Herbiego Hancocka, Waynea Shortera czy Terencea Blancharda. W 2007 roku, komisja sędziów w której znaleźli się Blachard, Quincy Jones, Herb Alpert, Hugh Masekela, Clark Terry i Roy Hargrove przyznała mu nagrodę za wygraną w Thelonious Monk International Jazz Competition. W tym samym roku wygrał również Carmine Caruso International Jazz Competition na solowa trąbkę. Uwieńczeniem tego roku był jego debiutancki album “Prelude…To Cora” wydany we Fresh Sound.

Po powrocie do Nowego Jorku zaczął grywać min. z Wijayem Iyarem Aaronem Parksem, Epseranzą Spalding czy Jasonem Moranem. Mniej więcej w tym samym okresie przykuł uwagę prezesa Blue Note, Brucea Lundvalla. W 2011 roku wydał tam swój kolejny album “When The Heart Emerges Glistening”, zyskując tym aprobatę krytyków. Los Angeles Times chwaliło tony jakie potrafi wydobyć ze swojego instrumentu, porównując je do kameleona. Down Beat uważało, że jego gra jest spektakularna i w ogóle niewstydliwa, ale “muskularna i pociągająca.” To właśnie Down Beat powiedział, że “wyraźnie jest to coś niezwykle specjalnego i osobistego, to wizja jazzu w której muzyka jest czymś dużo większym i bardziej zastanawiającym niż dmuchanie w instrument.”

Vijay Iyer - nominowany do nagrody Grammy, kompozytor i pianista Vijay Iyer zdobył wiele chlubnych określeń. Został nazwany przez Pitchfork “jednym z najbardziej inspirujących i witalnych pianistów dzisiejszych czasów”; przez Los Angeles Weekly “młodą gwiazdą, która nie zna granic” a przez Minnesota Public Radio “amerykańskim skarbem.” Nagrodę dla Pianisty Roku w 2014 roku dał mu magazyn DownBeat, w 2013 zyskał tytuł MacArthur Fellow, a w 2012 wygrał Doris Duke Performing Artist. W roku 2012 otrzymał “pięciokrotną koronę” wygrywając w głosowaniu Downbeat właśnie tyle kategorii - Artysta Jazzowy Roku, Pianista Roku, Jazzowy Album Roku, Jazzowy Zespół Roku i nagrodę Wschodzącej Gwiazdy w kategorii kompozycja. “Poczwórną koronę” dał mu JazzTimes, który w głosowaniu w tym samym roku określił go Artystą Roku i dał mu tytuł najlepszego Akustycznego Zespołu Roku, Pianisty Roku i Albumu Roku. Udało mu się również uzyskać nagrodę Pianisty Roku w latach 2012-2013, przyznawaną przez Jazz Journalists Association i nagrodę ECHO (określaną jako niemieckie Grammy), ponownie jako Najlepszy Światowy Pianista.

10-go lutego bierzącego roku, nakładem wydawnictwa ECM ukazała się nowa płyta tria Vijaya Iyera. Album nosi tytuł „Break Stuff”. Tradycyjnie pianiście towarzyszył kontrabasista Stephan Crump i perkusista Marcus Gilmore. Także przepis na album wydaje się sprawdzony: podobnie jak na „Historicity” i „Accelerando” znalazły się tu nowe kompozycje Iyera a także hołdy i cytaty tak z wielkich jazzowych mistrzów jak i ikon kultury popularnej. 

CO? – Warsaw Summer Jazz Days: Dzień 1
KTO? – Giovanni Guidi Trio: Giovanni Guidi, Thomas Morgan, Joao Lobo / Ambrose Akinmusire Quartet: Ambrose Akinmusire, Sam Harris, Harish Raghavan, Justin Brown / Vijay Iyer Trio: Vijay Iyer, Stephan Crump, Marcus Gilmore
GDZIE? – Soho Factory, Warszawa
KIEDY? – 09/07/2015, 19:00
BILETY? – 160 PLN - rząd  1-5 / 140 PLN - rząd  6-11 / 110 PLN - rząd 12-20 / 80 PLN - rząd 21-27
KARNET? – 450 PLN - rząd  1-5 / 400 PLN - rząd  6-11/ 300 PLN - rząd 12-20 / 250 PLN - rząd 21-27