Wojciech Jachna & Ksawery Wójciński

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Miejskie Centrum Kultury, Bydgoszcz
Data: 
02.04.2017

Wiosną 2017, duet Wojciech Jachna & Ksawery Wójciński odwiedzi kilka miast, promocja płytę "Night Talks", wydaną dawno temu przez Fundację Słuchaj. 2-go kiwetnia wystąpią w Miejskim Centrum Kultury, w Bydgoszczy.

Ksawery Wójciński - Kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak:Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Michael Zerang, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel , Ken Vandermark. Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy. Współtworzy takie formacje jak legendarne Emergency , Hera . Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa.

Wojciech Jachna (1976) to uznany trębacz i sideman. W jego dorobku znajduje się przeszło 10 albumów z różnymi wykonawcami, w tym z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Innercity Esemble, czy duetem Jachna/Buhl. Wiele lat występował u boku Andrzeja Przybielskiego, zwanego często jego nieoficjalnym nauczycielem. Charakterystyczne frazowanie i matowy dźwięk Jachny są szeroko cenione przez muzyków i krytykę. Absolwent historii na Akademii im. Kazimierza Wielkiego i Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Obecnie tworzy wiele ciekawych nowych składów – Jachna/Tarwid/Karch ( Płyta „Sundial” For Tune 2014), Jachna/Wójciński ( „Night Talks” Jazzarium 2015 ) czy Jachna/ Cichocki/ Urowski/ Krawczyk ( „The Right Moment” Requiem Rec. 2015 ).

KTO? –  Wojciech Jachna & Ksawery Wójciński
GDZIE? – Miejskie Centrum Kultury, Bydgoszcz
KIEDY? – 02/04/2017