William Basinski

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon, To Tu, Warszawa
Data: 
10.04.2016
Godzina: 
20:30

10-go kwietnia, w Pardon, To Tu, wystąpi jeden z najciekawszych twórców nurtu ambient, od ćwierćwiecza współtwórcę nowojorskiej sceny awangardowej, muzyka, kompozytora – William Basinski. Muzyk  przyjedzie ze swoim nowym materiałem, z wydanych w zeszłym roku płyt "Cascade" i "The Deluge". 

William Basinski - Współpracował m.in. z Diamandą Galas i Antony & The Johnsons, a jego najbardziej znane dzieło to czteropłytowy, epicki album „The Disintegration Loops” (2002-2003).

Urodzony w 1958 roku w Houston. Jest wykształconym kompozytorem, klarnecistą i saksofonistą. Pod wpływem twórczości legendarnych osobowości twórczych, Steve'a Reicha i Briana Eno, Basinski oparł swój styl na pętlach uzyskanych ze starych taśm magnetofonowych i innych nietypowych zabiegach.

Na swoje kompozycje kazał czekać światu 20 lat. Przez ten czas zgarbiony nad magnetycznymi taśmami, eksperymentował tworząc ambientalne plamy dźwiękowe. Jego pionierskie nagrania z lat 80. uznanie zyskały dopiero w latach 90., za sprawą wydawnictw firmowanych przez wytwórnie Raster Noton i oficynę Davida Tibeta – Durtro.

W czerwcu 1998 roku ukazał się jego debiutancki longplay „Shortwave Music". Dwa lata później kompozytor założył własną wytwórnię 2062 Records. W 2001 roku do sklepów trafił album „Watermusic", następnie „The River", ale naprawdę głośno zrobiło się o Basinskim, kiedy wydał czteroczęściowy album „The Disintegration Loops".

Podczas jednego z eksperymentów muzycznych w swojej piwnicy, William Basinski dostrzegł, że zapętlona taśma stopniowo traci fragmenty muzyczne. To zjawisko zostało przez niego przekute w jeden z najlepszych albumów z muzyką ambientową jakie kiedykolwiek wydano.

KTO? – William Basinski
GDZIE? – Pardon, To Tu, Warszawa
KIEDY? – 10/04/2016, 20:30
BILETY? – 50 zł