Walter Smith III / Dave Kikoski / Piotr Lemańczyk / Colin Stranahan

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Blue Note Jazz Club, Poznań
Data: 
19.03.2016
Godzina: 
20:00

Koncert 19-go marca w poznańskim Blue Note Jazz Club to specjalny program z okazji 25-lecia artystycznej aktywności Piotra Lemańczyka, na który Piotr zaprosił amerykańskich muzyków jazzowych: pianistę Dave’a Kikoskiego i perkusistę Gary’ego Novaka, oraz znakomitego saksofonistę Waltera Smitha III.

Repertuar oparty na najnowszych kompozycjach napisanych specjalnie na ten skład, zawiera w sobie kwintesencję twórczości Piotra, której cechą charakterystyczną jest nadzwyczajna melodyjność, bogata harmonia i zmienne metra, znamienne dla nurtu nowoczesności, w którym jednak znalazło się miejsce na ukłon wobec dokonań wielkich mistrzów. Ta różnorodność brzmieniowa stała się inspiracją, aby nagrania powstałe w trakcie trasy koncertowej umieścić zarówno na płycie kompaktowej, jak i winylowej.

Walter Smith III – amerykański kompozytor i saksofonista jazzowy. Stypendysta Berklee College of Music w Bostonie. Członek najciekawszych współcześnie grup jazzowych (m.in.: Terence Blanchard Quintet, kwintet Ambrose’a Akinmusire’a oraz zespół Voyager Erica Parlanda). W 2006 roku Smith wydał swój debiutancki album, „Casually Introducing”. Obecnie na swoim koncie ma 4 płyty jako lider różnych składów.

Dave Kikoski – jeden z najlepszych, niezwykle aktywnych i kreatywnych pianistów współczesnego jazzu. Artysta pojawiający się zarówno w zespołach wielkich innowatorów jazzu, jak i lansujący projekty innych młodych muzyków. Doskonale wykształcony (ukończył m.in.: Berklee College of Music), nagrywał i występował z takimi sławami jak John Scofield, Red Rodney, Ravi Coltrane, Chris Potter, Christian McBride, Joe Henderson, Joey Baron, Dave Holland, Mike Stern, Chick Corea, Toots Thielemans, Pat Metheny, Victor Lewis, Tom Harrell, czy Gary Thomas. Nominowany do nagrody Grammy jako członek super-grupy Roya Haynesa (obok Dave’a Hollanda, Roya Hargrove’a i Kenny’ego Garreta).

Colin Stranahan – perkusista, kompozytor. Urodził się w Denver, Colorado. Od swoich młodzieńczych lat  był aktywnym muzykiem na lokalnej scenie i nagrał wiele płyt pod etykietą Capri Record. Po otrzymaniu prestiżowej narodowej Fundacji Postępu udzielanej przez Arts Presidential Scholar w 2005 roku, studiował na University of the Pacific, jako Brubeck Institute Fellow. Wkrótce potem uczęszczał do prestiżowego Thelonious Monk Institute of Jazz na Uniwersytecie Loyola w Nowym Orleanie.
Stranahan jest także laureatem konkursu Thelonious Monk Drum 2012. Obecnie mieszka w Nowym Jorku. Colin jest jednym z najbardziej rozchwytywanych perkusistów na świecie. Współpracuje z takimi artystami jak Herbie Hanckock, Wayne Shorter, Kurt Rosenwinkel, Jonathan Kreisberg, Fred Hersch, Terence Blanchard, Dave Kikoski, czy Kevin Hays.
Stranahan jest wykładowcą w Aarhus Royal Academy of Music i londyńskiej Royal Academy of Music. Uczy też w kilku programach: Summer Jazz The Brubeck Institute, Fara Sabina Summer Jazz Festival. Colin prowadzi również perkusyjne kursy mistrzowskie w Oberlin College, New England Conservatory, Międzynarodowej Konferencji Jazzowej w Tajlandii i Singapur Esplanade Jazz Festival.

Piotr Lemańczyk – czołowy polski kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Należy do grona najciekawszych muzyków na europejskiej scenie jazzowej. Laureat wielu konkursów i festiwali jazzowych. Brał udział w nagraniu trzydziestu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Współpracował m.in.: ze Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Jackiem Kochanem, Jerrym Bergonzim, Brianem Melvinem, czy Jakobem Dinesenem. Wraz z Jackiem Kochanem i Jerrym Bergonzim został nominowany do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii jazzowy album roku.

KTO? – Walter Smith III, Dave Kikoski, Piotr Lemańczyk, Colin Stranahan
GDZIE? – Blue Note Jazz Club, Poznań
KIEDY? – 19/03/2016, 20:00
BILETY? – 70 zł / 60 zł