Wacław Zimpel / Kuba Ziołek

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Teatr na Plaży, Sopot
Data: 
21.02.2016
Godzina: 
19:00

Dwóch znakomitych muzyków, trzy koncerty jednego wieczoru. 21-go lutego w Teatrze na Plaży odbędą się solowe koncerty klarnecisty, multiinstrumentalisty Wacława Zimpla, który zaprezentuje materiał z właśnie wydanej płyty ‚Lines’ (Wydawca: Instant Classic) i zdobywcy Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Popularna - Kuby Ziołka, który zaprezentuje swój solowy projekt. W trzeciej części wieczoru muzycy wystąpią wspólnie na scenie.

Kuba Ziołek to kolejny po Starej Rzece solowy projekt Kuby Ziołka. Tym razem muzyk częściowo porzuca statyczne chmury dronów i szmerów, i próbuje zmierzyć się z dźwiękami 6 i 12-strunowych gitar akustycznych podłączonych do ludowych efektów gitarowych – głównie z Tajwanu i Chin. Kwituje to irracjonalnym dodatkiem elektronicznych wyładowań, żeby było modnie i własnym głosem, żeby było miło. Kuba Ziołek to artysta znany przede wszystkim z projektu Stara Rzeka, którego dwa dotychczasowe albumy zostały dobrze przyjęte zarówno w kraju jak i zagranicą, o czym świadczą słowa uznania i wysokie miejsca w rankingach gazet i portali takich jak: Gazeta Wyborcza, Polityka, TMobile-Music, Tygodnik Powszechny, The Quietus, Tiny Mix Tapes, Scaruffi. Symbolicznym podsumowaniem muzycznej działalności była nominacja do nagrody Paszporty Polityki w kategorii muzyka popularna. Artysta pod różnymi postaciami i w różnych składach (m.in. z Innercity Ensemble, Alameda 3, Ed Wood, Hokei, T’ien Lai, Kapital) występuje z powodzeniem na całym świecie. Koncertował m.in. w Londynie, Liverpoolu, Stambule, Barcelonie czy Nowym Jorku.

Wacław Zimpel sięga do wszystkich muzycznych światów, w których porusza się od lat, w ramach różnych projektów i zespołów. Splata ze sobą amerykański minimal music, hinduski system rag, jazz oraz klasykę. Aby zbudować wielowarstwowe polifonie wykorzystuje looper, który umożliwia nakładanie na siebie kolejnych warstw melodycznych, co przywołuje na myśl renesansowe kanony Ockeghema i kompozycje Steve Reicha.

Tak jak w swoich poprzednich projektach, tak i w tym, Zimpel prezentuje bogate instrumentarium. Oprócz klarnetów, analogowych organów z lat 70. i pianina, korzysta z ludowych instrumentów różnych kultur – laotańskiego khaenu, hinduskiej algozy, fletów alikwotowych z Karpat czy trombity ukraińskiej.

Konsekwencją solowego projektu muzyka będzie wydanie albumu w 2016 roku. Płyta zatytułowana „Lines” ukaże się w lutym nakładem krakowskiego wydawnictwa Instant Classic.

KTO? – Wacław Zimpel / Kuba Ziołek
GDZIE? – Teatr na Plaży, Sopot
KIEDY? – 21/02/2016, 19:00
BILETY? – 20 zł