Wójciński / Szmańda Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Blue Note Poznań
Data: 
15.03.2020
Godzina: 
20:00

Zespół czterech silnych indywidualności muzycznych! Muzyka kwartetu oparta jest na swobodnej improwizacji, która w naturalny sposób przybiera formę zamkniętych kompozycji. Charakter tworzonych utworów przez zespół jest wypadkową wielu doświadczeń i inspiracji każdego z wykonawców. Wójciński / Szmańda Quartet wystąpi 15 marca w poznańslim klubie Blue Note.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia są bracia Wójcińscy, którzy po latach niezależnej działalności w różnych składach postanowili stworzyć nową formację zapraszając do współpracy cenionego perkusistę – Krzysztofa Szmańdę. Wspólnym mianownikiem łączącym artystów, jest otwartość na muzykę ponad stylistycznymi podziałami. Takie podejście do materii dźwiękowej wynika z pragnienia wolności, która jest kwintesencją muzyki improwizowanej.

W kwietniu 2016 roku, nakładem Fundacji Słuchaj ukazała się pierwsza płyta kwartetu – „Delusions”. Jest ona zapisem pierwszego spotkania zespołu, które miało miejsce w grudniu 2014 roku w Warszawie. Album spotkał się z uznaniem krytyki muzycznej, m.in. w dorocznej ankiecie krytyków Polish-Jazz Blogspot został uznany Płytą Roku!

Oprócz koncertów w kraju, zespół wystąpił na festiwalu InJazz w Rotterdamie. Na przełomie czerwca i lipca 2017 roku, kwartet odbył trasę koncertową w ramach Jazztopad Festival, w ramach której z powodzeniem występował w USA, Kanadzie i Izraelu, w tym również na scenie klubowej Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku. Niezwykle cennym doświadczeniem muzycznym był wspólny koncert z Erikiem Friedlanderem, wszechstronnym wiolonczelistą, mającym na koncie współpracę m.in. z Johnem Zornem. W grudniu 2017 roku Wójciński / Szmańda Quartet został uznany przez międzynarodowe jury za najlepszy zespół showcase’u odbywającego się w ramach Jazz Juniors Hitch On Music Exchange w Krakowie.

W następnym roku, zespół kontynuował występy na polskiej oraz zagranicznej scenie, podbijając takie muzyczne festiwale, jak: Festiwal Jazz nad Odrą, Nisville Jazz Festival (Serbia) czy Jazz Juniors Festival. Jeszcze w tym samym roku, muzycy zarejestrowali materiały na kolejny album. Płyta „With all due respect” została wydana przez niezależną wytwórnię Kansas Records. To co łączy obie płyty, to fakt, że zostały w całości zaimprowizowane! „With all due respect” uplasowało się w pierwszej dziesiątce w ankiecie Jazz Top organizowanego przez „Jazz Forum” w kategorii Album Roku!

CO? – Wójciński / Szmańda Quartet
KTO? – Maurycy Wójciński, Szymon Wójciński, Ksawery Wójciński, Krzysztof Szmańda
GDZIE? – Blue Note Poznań
KIEDY? – 15/03/2020; 20:00
BILETY? – 50 zł / 40 zł