V. Dni Muzyki Nowej: Jacek Mazurkiewicz / Sidsel Endersen & Jan Bang

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
17.01.2015
Godzina: 
20:00

Trzeciego dnia V. edycji Dni Muzyki Nowej, w gdańskim Klubie Żak wystąpią Jacek Mazurkiewicz oraz Sidsel Endersen i Jan Bang. Koncert już 17-go stycznia.

Jacek Mazurkiewicz - kontrabasista, kompozytor, interesuje się szeroko pojętą muzyką. Łącząc akustykę z elektroniką, wciąż poszukuje nowego brzmienia. Współtworzy głownie projekty autorskie (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, PoliFolklorek Winylu, 3FoNIA). Gra piosenki z kwartetem Limboski, z którym nagrał trzy płyty. Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe i muzyczne. Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami: Daniel Levin, Rob Brown, Michael Zerang, Giridhar Udupa, Miya Masaoka, Mikolaj Trzaska, Patryk Zakrocki, Wacław Zimpel, Jerzy Mazzoll, Andrew Drury, Pulsarus, Słoma, Stanisław Soyka, TR Warsaw…

"3FoNIA - Chosen Poem" to jednoosobowy projekt muzyczny, w którym głównym źródłem dźwięków jest kontrabas - naturalny, bądź preparowany. Projekt ten pokazuje możliwości płynące z wszechstronnego zastosowania „klasycznego” instrumentu, gdzie za pomocą autorskich technik wykonawczych zostaje on całkowicie przearanżowany na potrzeby muzyki współczesnej. Wszelkie preparacje instrumentu dokonywane są zarówno na poziomie akustycznym, jak i elektronicznym. Podczas koncertu 3FoNI można spodziewać się kompozycji, oraz utworów improwizowanych z pogranicza współczesnej kameralistyki, ambientu, muzyki konkretnej, eksperymentu, awangardy. Pewne jest również to, że kontrabas będzie wykorzystany niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem.

Sidsel Endresen - norweska śpiewaczka jest obecna na scenie muzycznej od ponad trzech dekad. W latach 80. jej twórczość oscylowała wokół fuzji jazzu z rockiem; w latach 90. fascynował ją przede wszystkim chamber jazz, który wyrósł na inspiracji muzyką neoklasyczną; a na początku XXI wieku zwróciła się ku elektronice, improwizacji i przede wszystkim Muzyce Nowej. Artystka wykorzystuje swoje wokalne możliwości zarówno do odśpiewywania poezji (na przykład na popularnym albumie Undertow), ale najchętniej oddaje się improwizacji totalnej, za sprawą, której tworzy pewnego rodzaju autorski język istniejący tylko w momencie wybrzmiewania. Niezależnie od centrum zainteresowań, doświadczenia z dźwiękami w jej wykonaniu są bardzo specyficzne. Potrafi dotknąć emocji słuchaczy, którzy zazwyczaj trzymają się z dala od abstrakcyjnych improwizacji i eksperymentalnej elektroniki - stwierdził John Fordham na łamach „The Guardian”.

Endresen napisała muzykę dla kilku sztuk teatralnych, otrzymała szereg nagród (w tym cztery statuetki Spellemannprisen zwanego norweskim Grammy), uczy w Norweskiej Państwowej Akademii Muzycznej, występowała w niemal całej Europie, Kanadzie, Chinach i Japonii. Jej koncertowe oblicze zachwyciło Fionę Talkington pracującą dla BBC Music, według niej: oglądanie kobiety dzielącej się niewyobrażalną dla większości osób techniką; z głosem ciepłym, choć niebezpiecznym; pociągającym, choć niedotykalnym; usłyszeć słowa, które znamy; słowa, których jeszcze nie znamy i dźwięki, które nie wydawałyby się nam możliwe do wykonania - to doświadczenie, którego nie można odnaleźć nigdzie indziej.

Jan Bang - to postać ceniona zarówno przez fanów jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Nagrywał oraz produkował albumy z takimi postaciami jak Nils Petter Molvær, David Sylvian z zespołu Japan, Eivind Aarset czy Dhafer Youssef. W 2005 roku wraz z Erikiem Honorém powołał Punkt Festival, którego ideą jest prezentowanie muzyki na żywo oraz natychmiastowe remiksowanie jej. Przez blisko dekadę w imprezie wzięli udział między innymi Biosphere, Food, Fennesz, Brian Eno i John Paul Jones. Rozwinięciem idei festiwalu jest album Uncommon Deities z roku 2011, na którym Bang oraz Honoré połączyli siły z między innymi Sidsel Endresen.

CO? – V Dni Muzyki Nowej - dzień 3
KTO? – Jacek Mazurkiewicz / Jan Bang, Sidsel Endersen
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 17/01/2015, 20:00
BILETY? – 20,- zniżka na Kartę Dużej Rodziny / 25,- ulgowe dla studentów, uczniów, seniorów / 35,- super zniżka na Kartę Do Kultury / 45,- bez zniżek / 110,- karnet 4 dniowy