TRIO ARCHE

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Jazzarium Cafe, Warszawa
Data: 
19.10.2012

TRIO ARCHE

Adam Grądzki, Michał Pindakiewicz, Marcin Olak - gitary

Trio Arche to zespół gitarowy, z tradycją sięgającą ubiegłego stulecia. Trio tworzą uznani gitarzyści i pedagodzy, laureaci konkursów, bywalcy festiwali i warsztatów gitarowych: Adam Grądzki, Michał Pindakiewicz i Marcin Olak (sami zainteresowani nie przywiązują do powyższych tytułów szczególnej wagi, ale w środowisku gitarzystów klasycznych wydaje się to mieć jakieś znaczenie). Zespół powstał jako trio gitar klasycznych, lecz obecnie podczas koncertów muzycy wydobywają dźwięki z różnych przedmiotów, z których większość ma jakieś struny. Repertuar tria to przede wszystkim muzyka współczesna, w tym - co, nie wiedzieć czemu, wśród muzyków o edukacji klasycznej jest rzadkością - własne kompozycje wykonawców.

Trio powstało w 1996 r., Adam Grądzki, Marcin Olak i Michał Pindakiewicz studiowali wówczas na warszawskiej Akademii Muzycznej. Tak, jak większość gitarowych zespołów kameralnych, trio początkowo miało w repertuarze przede wszystkim pozycje kanoniczne: utwory Antona Diabellego, Fernando Sora, Philippo Gragnaniego, Astora Piazzolli itp. Utworów skomponowanych oryginalnie na trio gitarowe jest w sumie niezbyt wiele, więc muzycy dość szybko zaczęli pisać własne opracowania. W programie koncertów tria pojawiły się zatem kompozycje Pata Metheny’ego czy Jimmiego Hendrixa. Oprócz tego muzycy z zadziwiającym wręcz uporem wciąż wyszukują mało znane utwory, pisane współcześnie na trzy gitary - dzięki temu na koncertach Tria Arche często można usłyszeć ciekawe kompozycje, nieznane szerszej publiczności. Kolejnym etapem budowania repertuaru zespołu okazało się być pisanie własnych utworów, pozwalających w pełni zaprezentować potencjał tria.

Michał Pindakiewicz studiował gitarę klasyczną w Warszawie, jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych. Koncertuje solo oraz w różnych składach kameralnych. W duecie z wokalistką Anną Jagielską wykonuje m. in. pieśni sefardyjskie, hiszpańskie i latynoamerykańskie. Występuje takze z triem Con Passione, z którym gra muzykę klasyczną. Współpracował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Teatrem Wielkim i Operą Narodową w Warszawie. Grywa także na gitarze elektrycznej, interesuje się różnymi stylami muzycznymi.

Adam Grądzki ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych wirtuozów gitary. Był laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Jako solista występował na festiwalach gitarowych w Polsce , Niemczech, Czechach. Ostatnio zajmuje się głównie kameralistyką. Współpracuje z artystami reprezentującymi różne nurty muzyczne, od klasyki po jazz, ale główny krąg jego zainteresowań to muzyka współczesna. Adam Grądzki jest także cenionym nauczycielem gitary, ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie nauczania gry na gitarze oraz jurorem na konkursach gitarowych. Jego uczniowie odnoszą sukcesy na polskiej scenie gitarowej.

Marcin Olak to jeden z najciekawszych gitarzystów na polskiej scenie jazzowej. Jako jeden z nielicznych gra jazz na gitarze klasycznej i akustycznej, wykorzystując specyficzne możliwości brzmieniowe i artykulacyjne tych instrumentów; czasem sięga też po gitarę elektryczną. Chętnie porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyka współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną. Koncertuje i nagrywa solo i w zespołach: od formacji free - jazzowych, poprzez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Na szczególną uwagę zasługuje jego autorski projekt, Marcin Olak Trio, zdobywający uznanie coraz to szerszej publiczności. Marcin także aranżuje i komponuje: jest autorem utworów kameralnych, tematów jazzowych i piosenek, nie stroni także od większych form. Jego koncert na trio jazzowe i orkiestrę - Impresje na gitarę, kontrabas, perkusję i smyczki - został zaprezentowany podczas Warszawskiego Festiwalu Gitarowego. Marcin występował na licznych festiwalach: Fre3 Jazz Days (2012), Wrocławski Festiwal Gitarowy (2012), Warsaw Summer Jazz Days (2008 - ten koncert został zarejestrowany przez TVP Kultura), Warszawski Festiwal Gitarowy (2008), Guitar City (2005, 2008), Warszawska Jesień (2007), Jazz na Buduku (2006, 2008, 2012), Jazz w Ruinach (2007), Jazz Juniors (2005), Warsaw Underground Jazz (2003) i innych. Umiejętności Marcina zostały docenione przez środowisko muzyczne. W 2004 został zaproszony do współpracy z ogólnopolskim pismem Świat Gitary, a w 2005 z Top Guitar, gdzie ukazał się cykl warsztatów dotyczących improwizacji jego autorstwa. Marcin jest też często zapraszany do prowadzenia warsztatów dotyczących improwizacji jazzowej.

Jazzarium Cafe, godz.  21:00

Bilety: 20zł