TOMASZ STAŃKO THE NEW YORK QUARTET

Zdjęcie: 
Miejsce: 
CSW na Zamku Ujazdowskim, Warszawa
Data: 
24.04.2012

TOMASZ STAŃKO THE NEW YORK QUARTET

Tomasz Stańko - trumpet

David Virelles - piano

Sławek Kurkiewicz – double bass

Gerald Cleaver – drums

 

Koncert ten to pierwsza od bardzo dawna szansa na wysłuchanie najnowszych kompozycji Tomasza Stańki. Legenda jazzowej trąbki wraca do stolicy w ramach zaplanowanej z olbrzymim rozmachem najnowszej trasy koncertowej i przywozi ze sobą zarówno swój najnowszy zespół, stu procentowo amerykański The New York Quartet, jak i nie prezentowany nigdy wcześniej materiał przygotowywany na kolejną płytę, dedykowaną niedawno zmarłej poetce, Wisławie Szymborskiej.

Album ten, który zostanie zarejestrowany w czerwcu w Nowym Jorku, to logiczne rozwinięcie pomysłu wspólnych występów genialnej poetki oraz trębacza, zorganizowanych kilka lat temu przez wydawnictwo Znak. Trzy spotkania promujące najnowszy tomik wierszy poetki, zatytułowany „Tutaj”, w trakcie których mogliśmy wysłuchać solowych improwizacji na trąbce do wierszy czytanych przez Szymborską, wywarły ogromne wrażenie na muzyku, który stwierdził w jednym z wywiadów, że „Znaleźć się na jednej scenie z artystką takiego formatu jak Szymborska to tak, jak grać z Milesem Davisem czy Keithem Jarrettem. Muzyka sama wypływała z trąbki”.

To, czy udało się przełożyć poetycką wrażliwość na czysto nowojorskie, wypływające z nieustającej fascynacji miastem brzmienie najnowszego kwartetu Stańki będą mogli Państwo sprawdzić już 24 kwietnia. Występującemu w Sali Widowiskowej budynku Laboratorium artyście towarzyszyć będą: pianista David Virelles, znany między innymi z współpracy ze Stevem Colemanem, perkusista Gerald Cleaver, a także - wyjątkowo podczas kwietniowych występów – Sławomir Kurkiewicz, doskonały kontrabasista, współtwórca Simple Acoustic Trio oraz członek poprzedniego kwartetu Stańki, znanego przede wszystkim z wybitnego albumu „Soul of Things”.

W marcu usłyszeć będzie można Stańko także w Finlandii (13 marca, UMO Classic) a dwa dni później w Turcji na Izmir International Festival. Na kwiecień zaś planowana jest trasa po Europie Zachodniej (5.04 Middelburg/NL, 26.04 Dortmund, 27.04 Neuburg, 29.04 Zürich/CH, 30.04 Wien/A, 01.05 Glaisdorf - Graz). 

Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim

Bilety w cenie: 130 złotych – przedsprzedaż, 140 złotych - w dniu koncertu do nabycia: www.ticketpro.pl, www.ticketportal.pl.

Fot. Caroline Forbes