Tim Berne's Snakeoil

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon, To Tu, Warszawa
Data: 
01.02.2015
Godzina: 
20:30

Nowy miesiąc warszawski Pardon, To Tu zaczyna mocnym akcentem. 1-go marca, na jedynym w Polsce koncercie wystąpi grupa Tim Berne's Snakeoil.

Nie bez powodu Tim Berne zaliczany jest do ścisłej czołówki nowojorskich ikon jazzu. Zawsze chadzał własnymi drogami, a jego wirtuozerskie i oryginalne dźwięki saksofonu przekonują nie tylko w jego własnych projektach, lecz tez we współpracy chociażby z John'em Zornem, Bill'em Frisell'em czy Nels'em Cline.

Berniemy towarzyszyć będzie zespół zkaładający się z wybitnych muzyków: saksofonisty / klarnecisty Oscara Noriegi, pianisty Matta Mitchella i współpracującego z Marc'em Ribot, Fred'em Frith'em, Mr. Bungle czy Xiu Xiu perkusisty Ches Smith.

„Zdecydowałem się na ten zestaw instrumentów, aby ominąć oczywiste odniesienia stylistyczne i skupić uwagę słuchacza na nowych pomysłach muzycznych” – Tim Berne.

I dokładnie to mu się udało. Otrzymujemy bowiem zbiór kompozycji przypominających bardziej klasyczną muzykę współczesną niż jazz. Mamy tu doświadczenia z minimalistycznym brzmieniem, niekonwencjonalnymi dźwiękami, w których tworzeniu co rusz prześcigają się wszyscy czterej muzycy, a do tego szalone zespołowe improwizacje ocierające się o dysonansowe brzmienie rodem z dodekafonii.

Mimo to dźwięk saksofonu lidera nie pozostawia żadnych wątpliwości – „Snakeoil” to muzyka improwizowana, której korzeni należy szukać w dokonaniach największych jazzowych mistrzów. Może czasem ostra, chropowata i piskliwa, czasem też pełna niezwykłej kameralnej przestrzeni, powolnie kładzionych dźwięków i długo wybrzmiewającej ciszy. A jednak jazzowa. – Tomasz Handzlik [Gazeta Wyborcza]

CO? - Tim Berne's Snakeoil
KTO? - Tim Berne, Matt Mitchell, Oscar Noriega, Ches Smith
GDZIE? - Pardon, To Tu, Warszawa,
KIEDY? - 01/03/2015, 20:30
BILETY? - 50 zł