Szamburski / Tokar / Szpura

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Łódź
Data: 
22.03.2020
Godzina: 
16:00

Szamburski / Tokar / Szpura - to muzycy, których nie trzeba przedstawiać publiczności zorientowanej na jazz, muzykę niezależną czy eksperymentalną. W swoim trio opracowują autorskie kompozycje, inspirują się muzyką ludową zarówno ukraińską jak i polską. Muzycy spotykali się dotychczas kilkakrotnie przy tworzeniu międzynarodowych projektów (min. Ukrapol - polsko-ukraińska orkiestra powstała w Kijowie, projekt realizowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza). W autorskim trio realizują zupełnie nowy program, w którym usłyszymy zarówno kompozycje własne jak spontaniczne improwizacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i przyjaźni. 22 marca wystapią w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, w Łodzi.

Mark Tokar-pochodzący z Ukrainy kontrabasista jest dziś jednym z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych muzyków jazzowych zza wschodniej granicy. Co ciekawe, swoją artystyczną drogę rozpoczął od gitary, ale już w czasach nauki w szkole muzycznej zafascynował go kontrabas. Z biegiem lat, Tokar stał się prawdziwym mistrzem i wirtuozem tego instrumentu. Uczestnik niezliczonej liczby projektów, warsztatów i międzynarodowych kooperacji. Stypendysta Ministra Kultury w programie „Gaude Polonia” oraz wieloletni dyrektor artystyczny Festiwalu Jazz Bez.

Paweł Szamburski – kompozytor, improwizator, klarnecista. Współzałożyciel wytwórni Lado ABC, od 20 lat działacz warszawskiej sceny niezależnej, również jako animator kultury. Muzyk związany z wieloma świetnymi formacjami muzycznymi: Bastarda, SzaZa, Cukunft, Horny Trees.  Tworzy muzykę dla filmu, kina niemego, teatru, tańca współczesnego. Najczęściej wykorzystuje klarnet, głos oraz elektronikę. Realizuje projekty solowe - min. „Ceratitis Capitata” z muzyką liturgiczną pięciu religii basenu Morza Śródziemnego. Wyróżniany nagrodami za muzykę teatralną czy filmową.

Paweł Szpura - perkusista, związany ze sceną warszawskiego klubu Pardon, To Tu. Członek kilku stałych projektów muzycznych: Hera, Cukunft, Wovoka. Współpracuje także z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim. Grał z mistrzami: Peterem Brötzmannem, Pheeroanem AkLaffem, Hamidem Drakiem, Nicole Mitchell czy Marią Răducanu, Frankiem Londonem. Styl grania Szpury zakorzeniony jest w muzyce lat 60. i 70. Jego rytmika wyłania się z rozmaitych, niekiedy bardzo odległych, tradycji muzycznych: rocka, free jazzu, muzyki arabskiej, afrykańskiej, tureckiej, żydowskiej, rumuńskiej.

CO? – Szamburski / Tokar / Szpura
KTO? – Paweł Szamburski, Paweł Szpura, Mark Tokar
GDZIE? – Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Łódź
KIEDY? – 22/03/2020; 16:00