Switchback

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Alchemia, Kraków
Data: 
29.09.2016
Godzina: 
19:00

„Switchback” po angielsku znaczy tyle, co górska kolejna, kręta droga czy wiraż. Trudno o lepszą nazwę dla tego kwartetu doświadczonych muzyków, przynoszących słuchaczom świeżą amerykańsko-niemiecko-polską fuzję jazzu. Każdy z twórców wnosi do zespołu coś więcej, niż swój talent. Muzycy Switchback tworzą razem wysokoenergetyczną mieszankę, która porwie nie tylko fanów muzyki jazzowe i improwizowanej. Grupa wystąpi 29-go września w krakowskim klubie Alchemia.

Grupę tworzą amerykański saksofonista Mars Williams, niemiecki mistrz perkusji Klaus Kugel, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych kontrabasista Hilliard Greene oraz najbardziej kreatywny polski klarnecista Wacław Zimpel. Williams, Zimpel, Greene i Kugel to muzycy, którym najbliżej do szeroko rozumianej muzyki improwizowanej, choć w ramach tego nurtu tworzą rzeczy od siebie odległe. Szczęśliwie, tych czterech indywidualistów zawiązało muzyczny sojusz, który wymyka się sztampie i przewidywalności.
Muzycy grają ze sobą od kilku lat, a w 2015 r. ukazała się ich debiutancka płyta będąca zapisem koncertu w niemieckim Dreźnie w marcu 2013 r. Płyta, na którą złożyły się cztery kompozycje, płynące przez niemal 57 minut, to najlepszy sposób na zapoznanie się z grupą Switchback. Freejazzowe dialogi na saksofon i klarnet, podszyte brzmieniem muzyki etnicznej, uzupełnia solidne, a zarazem eleganckie i intuicyjne brzmienie perkusji Kugela. Oazami spokoju są z kolei muzyczne rozmowy między klarnetem Zimpla a kunsztowną grą kontrabasisty Hilliarda Greene’a. Mówiąc wprost: Switchback to zespół muzyków, którzy wiedzą, kiedy dać słuchaczowi po uszach, a kiedy pozwolić mu na chwilę wytchnienia.

CO? - Switchback
KTO? - Mars Williams, Wacław Zimpel, Hilliard Greene, Klaus Kugel
GDZIE? - Klub Alchemia, Kraków
KIEDY? - 29/09/2016, 19:00
BILETY? - 30 zł / 40 zł w dniu koncertu