STRING CONNECTION

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Blue Note, Poznań
Data: 
17.02.2014
Godzina: 
20.00
Czas trwania: 
17.02.2014

Legenda polskiego jazzu powraca na krótka trasę koncertową! W czasie poznańskiego koncertu swoje urodziny świętować będzie Andrzej Olejniczak!

Krzesimir Dębski – skrzypek, kompozytor, aranżer i dyrygent. Absolwent PWSM w Poznaniu. Laureat wielu międzynarodowych nagród nie tylko jazzowych. Wielokrotnie był Najlepszym Skrzypkiem, Kompozytorem i Aranżerem Roku w ankiecie Jazz Forum. Współpracował z wieloma muzykami światowej sławy, m.in. Tony Kalatos, Charles Tolliver, John Blake i Diddier Lockwood. Nagrał kilkanaście autorskich płyt. Prowadził String Connection i Di Rock Cimablisten. Od roku ‘88 koncentruje się na pracy kompozytorskiej. Ma na koncie ponad 60 utworów symfonicznych i dziesiątki przebojów. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu seriali telewizyjnych („Klan”, „Złotopolscy”, „Na dobre i na złe”, „Ranczo”, „Na Wspólnej”) i filmów („Kingsize”, „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy”, „Medium”, „Bitwa Warszawska”). Jako dyrygent prowadził koncerty m.in.: Jose Carreras, Nigel Kennedy, Adam Makowicz, Jean Luc Ponty, Mark O’Connor, Jose Cura.

Andrzej Olejniczak – multiinstrumentalista i kompozytor należący do wąskiego grona polskich jazzmanów, którzy zrobili europejską karierę. Od lat uważany jest za najlepszego saksofonistę jazzowego Hiszpanii. Grał w zespołach Extra Ball (1976-78) i Sun Ship (1978-80). Później grał w zespole Kazimierza Jonkisza, w Swing Session i Orkiestrze Jazzowej PR by w roku ‘82 trafić do String Connection. Od 1984 roku mieszka w Hiszpanii. Lista muzyków z którymi tam nagrywa jest imponująca – Tete Montoliu, Gerry Mulligan, Kenny Drew, NHO Pedersen, Alvin Queen, Alan Skidmore, Inaki Salvador, Horace Parlan, Jimmy Owens, Oliver Jackson, J.C. Perez, i wielu innych. W dorobku ma ponad 30 płyt, z których album Catch został w Hiszpanii jazzową płytę roku 1994. Ostatnio podróżuje po Europie z Adzikiem Sendeckim.

Janusz Skowron – wybitny, ociemniały pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Absolwent klasy organów w Szkole Muzycznej im. Elsnera w Warszawie. Jeszcze w trakcie nauki wystąpił z zespołem Kazimierza Jonkisza na Jazz Jamboree '80. Rok później, w 1981 roku, trafił do String Connection. W roku 1985 pracował z grupą Free Electronic Tomasza Stańki. Od 1990 koncertował i nagrywał z Zbigniewem Namysłowskim a następnie od 1997 roku z Walk Away Krzysztofa Zawadzkiego. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak Eric Marienthal, Bill Evans, Randy Becker, Dean Brown, David Gilmour. Nagrywał m.in. z Marylą Rodowicz, Hanną Banaszak, Łucją Prus, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Anną Serafińską, Maciejem Strzelczykiem.

Krzysztof Ścierański – jeden z najlepszych gitarzystów basowych Europy, który będąc samoukiem, debiutował w grupie Laboratorium. Nagrał z nią 5 płyt i zjeździł pół świata (1976-80). Grał w zespołach Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego (1980-82) i String Connection (1981-86), by od połowy lat 80. realizować solowe i zespołowe projekty autorskie. Pracował z artystami o najróżniejszych upodobaniach muzycznych – Ewa Bem, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Bernard Maseli, Marek Napiórkowski, Zbigniew Jakubek, Marek Raduli czy grupy Republika i Wilki. Ostatnio gra z legendarną grupą Krzak.

Krzysztof Przybyłowicz – jeden z najwszechstronniejszych perkusistów naszego kraju. Absolwent PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) w Poznaniu, gdzie dzisiaj wykłada. Debiutował w grupie Warsztat (1975-77), po czym przez wiele lat grał w String Connection. Nagrywał z całą plejadą wybitnych artystów jazzowych – Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Sławomir Kulpowicz, Michał Urbaniak, Martyna Jakubowicz, Zbigniew Jaremko oraz Sami Swoi, Alex Band, In-Formation, Dżem, Orkiestra PR i TV. Realizował wspólne projekty z Johnem Blakem oraz autorski Percussion Project.

Bilety: 50 zł – pierwsze miejsca, 40 zł – drugie miejsca