Strefa Ciszy: Atom String Quartet / Vladyslav Sendecki

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Amfiteatr Łazienek Królewskich , Warszawa
Data: 
12.07.2014
Godzina: 
20:30

W sobotę, 12 lipca o godzinie 20:30 w Amfiteatrze Łazienek Królewskich w Warszawie wystąpi Atom String Quartet i Vladyslav `Adzik` Sendecki. Będzie to pierwszy wspólny występ Artystów w Polsce. Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu „Strefa Ciszy”.

Współpraca Władysława "Adzika" Sendeckiego, uznanego przez "New York Village Voice" za jednego z 5 najlepszych pianistów jazzowych na świecie i Atom String Quartet rozpoczęła się podczas koncertu na festiwalu Jazz w Ogrodach Ministrów w Berlinie w 2012 roku. Jej kulminacją był wspólny występ ostatniego dnia festiwalu Jazz Baltica w 2013, gdzie do kwintetu dołączyli legendarny włoski trębacz Paolo Fresu, kontrabasista Christian von Kaphengst i perkusista Wolfgang Haffner. Artyści wystąpili wspólnie także na Festiwalu Leipziger Jazztage, zaś na listopad 2014 planowany są dwa koncerty w siedzibie NDR w Hamburgu. 

Elementem charakterystycznym dla muzyki wykonywanej przez Artystów jest polska melodyka i liryzm improwizowanej wypowiedzi. Podczas koncertu usłyszymy cykl "Le Jardin Oublié" (Zapomniany Ogród), będący zbiorem kompozycji braci Sendeckich: Stefana i Vladyslava. Utwór charakteryzuje otwartość formalna i różnorodność stylistyczna - od romantycznego postmodernizmu, przez szerokie balladowe brzmienie, aż po energetyczne improwizacyjne fragmenty, wypełnione malowniczą, słowiańską muzyką, w której tradycja spotyka się z romantyką XXI wieku. Podczas wspólnych koncertów muzycy chętnie sięgają po tematy Krzysztofa Komedy, nie zabraknie także kompozycji członków Atom String Quartet: "Zakopane" Mateusza Smoczyńskiego czy "Winter Song" Krzysztofa Lenczowskiego oraz utworów polskich kompozytorów, min. Karola Szymanowskiego.

Vladyslav `Adzik` Sendecki studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie. Miał być pianistą koncertowym, odkrył jednak jazz. W 1981 roku wyemigrował do Szwajcarii i rozpoczął tam międzynarodową karierę. Grał w pierwszej lidze jazzu - u boku Joe Hendersona, Michaela Breckera, Jaco Pastoriusa i Billy Cobhama. Był zapraszany na festiwale w całej Europie, założył cieszące się dużym powodzeniem zespoły jazzrockowe „Extra Ball” i „Sunship”. W połowie lat 90. przeprowadził się do Hamburga i został członkiem Big Bandu NDR. Wielu kompozytorów, takich jak Michael Gibbs czy Colin Towns, kochających jego doskonałą grę na fortepianie, pisze dla niego utwory i nierzadko słucha ze zdziwieniem, jak pianista prowadzi ich muzykę na artystyczne wyżyny.

Atom String Quartet – to wiodący polski zespół jazzowy oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej stale gości na największych europejskich festiwalach muzycznych. W 2011 roku ukazała się płyta „Fade In”, która zdobyła nagrodę Fryderyk w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. Kolejny album – „Places” – wydany w 2012 roku nakładem wytwórni Kayax otrzymał Fryderyka w kategorii: „Album Roku – Muzyka Jazzowa”. Zespół pracuje obecnie nad swoją trzecią płytą.

CO? – Strefa Ciszy: Atom String Quartet / Vladyslav Sendecki
KTO? – Krzysztof Lenczowski, Dawid Lubowicz, Vladyslav Sendecki, Mateusz Smoczyński, Michał Zaborski
GDZIE? – Amfiteatr Łazienek Królewskich , Warszawa
KIEDY? – 12/07/2014, 20:30
BILETY? – 15 zł