Spontaneous Music Festival: Witold Oleszak / The Electrics / Kodian Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Dragon Social Club, Poznań
Data: 
03.10.2019
Godzina: 
19:00

3 października startuje 3. Spontaneous Music Festival. W poznańskim Dragon Social Club festiwal zainaugurują Witold Oleszak, The Electrics oraz Kodian Trio.

Witold Oleszak – fortepian, organy Hammonda. Król Midas europejskiej muzyki improwizowanej. W kategorii najbardziej niedocenionego muzyka tej części świata nie ma już od dawna konkurencji. Na każdym Spontanicznym Festiwalu wchodzi w szranki free improv z nowopoznanymi muzykami, a efekty dźwiękowe tych batalii drastycznie burzą nasze zwyczajowe oczekiwania. Duety z Luisem Vicente i Vasco Trillą są tego najlepszym dowodem. Czekamy także na kolejne wyjątkowe „antyfonie”, czynione przez niego od lat z Rogerem Turnerem (choćby te z poprzedniej edycji Festiwalu).

The Electrics - kwartet założony jeszcze w poprzednim milienium przez Axela Dörnera, saksofonistę Sture Ericsona, kontrabasistę Ingebrigta Haker Flatena i perkusistę Raymonda Strida. Po kilku latach nowym basistą został Kanadyjczyk, rezydujący w Szwecji – Joe Williamson. Mają w dorobku trzy płyty. Z tego grona warto szczególną uwagę zwrócić na szwedzkiego perkusistę – to właśnie on stanowi o sile tria Tarfala, którą incydentalnie współtworzy z Matsem Gustafssonem i Barry Guy’em. Saksofonistę Ericsona mieliśmy okazję podziwiać w marcu br., kiedy to z triem ENB zagrał najlepszy koncert wiosennego cyklu „Spontaneous Live Series – Live in Dragon 2019”.

Colin Webster – najlepszy alcista free jazzowego pokolenia Under 40 (kategoria do lat 40), być może nie tylko w Europie. W kategorii barytonu – klasyfikowany równie wysoko. W Dragonie zagra już po raz trzeci. A chciałoby się, by grał tu każdego tygodnia. Stylowy i wyrazisty w każdej konfiguracji personalnej, jakiej przychodzi mu grać, ale w duecie z Andrew Lisle’m, czy triem Kodian, osiągnął już poziom galaktyczny.

Dirk Serries – gitara elektryczna, gitara akustyczna. VidnaObmana i Fear Falls Burning wykute są już w skale historii gatunku zwanego dark-ambient. W obecnej dekadzie muzyk koncentruje się bardziej na swobodnej, ekspresyjnej improwizacji (m.in. Kodian Trio, czy składy z Johnem Dikemanem) oraz minimalistycznej, akustycznej improwizacji opartej o graficzne notacje (Tonus). Niemal wszystko publikuje w serii wydawniczej „A New Wave Of Jazz”.

Andrew Lisle – perkusja. W ważnych mediach jazzowych już dziś okrzyknięty jednym z największych talentów improwizowanej perkusji (kategorii - Under 30). Zagra w Dragonie dopiero po raz trzeci, choć mamy wrażenie, że znamy się od kilku pokoleń. W dorobku doskonałe płyty nie tylko z Websterem, czy Serriesem, ale także z brytyjskim gitarzystą i klarnecistą Alexem Wardem.

CO? – 3. Spontaneous Music Festival: Witold Oleszak / The Electrics / Kodian Trio
KTO? – Witold Oleszak / The Electrics: Sture Ericson, Axel Dörner, Joe Williamson, Raymond Strid / Kodian Trio: Colin Webster, Dirk Serries, Andrew Lisle
GDZIE? – Dragon Social Club, Poznań
KIEDY? – 03/10/2019; 19:00