Sopot Jazz Festival: Petros Klampanis Trio / Logan Richardson

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Sofitel Grand, Sopot
Data: 
15.10.2016
Godzina: 
19:00

15-go października, w Sofitel Grand, w Sopocie, ostatniego dnia tegorocznej edycji Sopot Jazz Festival usłyszymy Petros Klampanis Trio z gościem specjalnym - Zbigniewem Namysłowskim. Na zakończenie na scenie pojawi się Logan Richardson, któremu towarzyszyć będą Dominik Wania, Max Mucha i Dawid Fortuna.

Nazwany przez „JazzTimes” mianem "nadzwyczajnego basisty i kompozytora”, Petros Klampanis dorastał w Grecji, otoczony muzyką ludową zbiegu Morza Śródziemnego i Bałkanów. Rozpoczął od studiów muzyki klasycznej, a następnie jazzowej w Atenach, Amsterdamie i Nowym Jorku. Niebawem pojawił się na scenie jazzowej ostatniego z tych miast, grając równolegle z jednymi z najbardziej znanych lokalnych muzyków jazzowych: saksofonistą Gregiem Osbym, pianistą Jean-Michel Pilcem oraz perkusistami Antonio Sanchezem i Arim Hoenigiem. Wszystkie te czynniki wpłynęły w pryzmatyczny i nieoczekiwany sposób na zawartość jego drugiego albumu „Minor Dispute” wydanego w barwach Inner Circle Music, wytwórni należącej do Osby’ego  (album został wydany przez EMI / Universal w Grecji oraz przez Cristal Records w pozostałej części świata). Innowacyjne rozwiązania i śmiałe kompozycje otoczone są mocno akcentowanymi rytmami world music i melodiami ludowymi. Rezultatem jest prawdziwie wielokulturowa fuzja wpływów, które przemawiają zaskakująco osobliwym głosem.

Podczas Sopot Jazz Festival Klampanis Trio wykona kompozycje z dwóch pierwszych albumów Klampanisa, ale także zaprezentuje zupełnie nowe kawałki, które ukażą się na jego nadchodzącym album, zatytułowanym „Chroma”, którego wydanie planowane jest na styczeń 2017 roku przez Motema Music.

Logan Richardson urodził się i wychował w Kansas City, w stanie Missouri. Zainspirował się jednymi z najwspanialszych postaci w historii muzyki improwizowanej – Jayem McShannem, Claude’a "Fiddlera" Williamsem i Queen Bey, oraz artystami, takimi jak Max Roach, Shirley Scott, Jimmy Heath, Clark Terry, Kenny Burrell, Marcus Belgrave i Richard Davis, których miał szczęście poznać między 15, a 19 rokiem życia. W wieku 19 lat przeniósł się do Bostonu na studia w Berklee College Of Music, a po roku opuścił Boston i przeniósł się do Nowego Jorku, by ukończyć studia w ramach stypendium w New School University. Gdy skończył 21 lat, zyskał możliwości wyjazdu w trasy koncertowe i odbycia profesjonalnych nagrań z mistrzami, takimi jak Joe Chambers, Butch Morris, Stefon Harris, Ambrose Akinmusire, Greg Tardy, Nasheet Waitsa, Michelle Rosewoman, Billy Hart i Jason Moran.

W 2006 roku wydał swój debiutancki album „Cerebral Flow”, zaś w 2009 roku ukazał się jego drugi album „Ethos”. Z kolei w 2011 roku Logan przeniósł się z Nowego Jorku do Paryża, gdzie kontynuował poszerzanie międzynarodowego uznania dla swojego nieco zakrzywionego, acz „malarskiego” i przestrzennego podejścia do gry na saksofonie altowym. Jego styl został odebrany pozytywnie dzięki unikalnemu i rozpoznawalnemu brzmieniu, które nadał saksofonowi altowemu oraz charakterowi kompozytorskiemu, który odkrywa jego głębię jako twórcy „miejskich dźwięków”.
W 2012 roku Logan współpracował z Logan Concord Records, a wkrótce potem pojawił się w NEXT Collective, w którym pełnił funkcję głównego „głosu altowego”, będąc także aranżerem i koproducentem tego projektu.

Niedawno natomiast ukazał się długo oczekiwany, trzeci album Logana, zatytułowany „Shift”. Nagrany został z wyjątkowo elegancko dopasowanym zespołem artystów-innowatorów: posiadaczem dwudziestu nagród Grammy - gitarzystą Patem Methenym; zdobywcą MacArthur Fellowship (tzw. „grantu dla geniuszy”) i jednocześnie dyrektorem artystycznym Wydziału Jazzu w Kennedy Center - pianistą Jasonem Moranem; synem największego żyjącego perkusisty Freddiego Waitsa - Nasheetem Waitsem oraz basistą zespołu Ambrose’a Akinmusire’a, innowatorem kontrabasu - Harishem Raghavanem.

CO? - Sopot Jazz Festival 2016: Petros Klampanis Trio & Zbigniew Namysłowski/ Logan Richardson
KTO? - Petros Klampanis Trio: Petros Klampanis, Kristjan Randalu, Bodek Janke, Zbigniew Namysłowski / Logan Richardson, Dominik Wania, Max Mucha, Dawid Fortuna
GDZIE? - Sofitel Grand, Sopot
KIEDY? - 15/10/2016, 19:00
BILETY? - 90zł - normalny; 80zł - ulgowy / do 12 września: 75zł - normalny; 65 zł - ulgowy