Sopot Jazz Festival 2015: Sphere / PSM

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Spatif, Sopot
Data: 
08.10.2015
Godzina: 
20:00

8-go października w sopockim Spatifie, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Sopot Jazz Fesival wystąpią dwa tria. Pierwsza na scenie pojawi się grupa Sphere, a zaraz po nich PSM.

Sphere to projekt wielokrotnie nagradzanych muzyków młodego pokolenia, silnie związanych z duńskim środowiskiem muzycznym. Trzy instrumenty: klarnet, wokal i gitara, tworzą razem nietypowe brzmienie, w którym słychać zarówno skandynawską otwartość względem eksperymentu, jak i polską, piękną tradycję. Kompozycje zespołu stanowią mieszankę jazzu i ogólnie pojętej muzyki improwizowanej z elementami klasyki i folku, które tworzą razem muzyczny spektakl pełen emocjonalnych uniesień i prowokującego wyobraźnię muzycznego liryzmu.

PSM to wynik spontanicznej twórczości dobrze znanych na rodzimej scenie jazzowej muzyków: saksofonisty Łukasza Poprawskiego i pianisty, organisty, aranżera i producenta, Jana Smoczyńskiego. Duet zarejestrował wiele godzin wspólnej improwizacji, z której to wybrał najciekawsze momenty i nadał im kształt kompozycji. Łukasz Poprawski, oprócz saksofonu altowego, bierze do ręki także fagot, Jan Smoczyński, głównie posługuje się starym monofonicznym Arpem Odyssey’em na którym realizuje partie basowe, a Tomek Torres, poza akustycznymi brzmieniami, ma w swoim zestawie SPDSX’a.  Muzyka tworzona przez PSM to konfiguracja dźwięków z pogranicza muzyki elektronicznej, akustycznej, minimal, klasyki i po prostu muzyki improwizowanej.


CO? –  Sopot Jazz Festival 2015: Dzień 2
KTO? – Sphere: Ania Rybacka, Marek Kądziela, Kuba Dybżyński / PSM: Łukasz Poprawski, Jan Smoczyński, Tomasz Torres
GDZIE? – Spatif, Sopot
KIEDY? – 08/10/2015, 20:00
BILETY? – 20 zł / 10 zł (z Kartą Sopocka)