SoA: World Orchestra Grzecha Piotrowskiego

Miejsce: 
Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk
Data: 
13.08.2011

Solidarity of Arts

World Orchestra Grzecha Piotrowskiego

The Bulgarian Voices – Angelite

Azat Bikchurin

Taisia Krasnopevtseva

Sinikka Langeland

Ruth Wilehelmine Meyer

Vladiswar Nadishana

Espen Leite Skarpengland

Theodosii Spassov

Bram Stadhouders

Siergiej Starostin

Marcin Wasilewski

* World Orchestra Grzecha Piotrowskiego to podróż do korzeni muzyki. Do muzyki świata, prastarej improwizacji z czasów, w których nie było zapisu nutowego,a wielopokoleniowe tradycje muzyczne były przekazywane z ojca na syna. Mimo rozwoju cywilizacji muzyka pozostaje jedynym uniwersalnym językiem świata. To język duszy, który podświadomie znamy wszyscy. Jego piękno jest w stanie poruszyć każdego, niezależnie od wieku, religii, kontynentu czy statusu społecznego.
Instrumentarium zespołu jest wyjątkowe. Brzmienie symfonicznej orkiestry ozdabiają: ormiański duduk, bułgarski kaval, mołdawskie tsymbały, kurai z Bashkirii, lira, harfa, fińska kantela. Techniki wokalne stosowane przez Ruth Wilhelmine Meyer, Sergieja Starostina czy Sinikkę Langeland sięgają wokalnych tradycji śpiewaków z Bułgarii (biały śpiew), Laponii (joik), Tuwy, Mongolii, Japonii i Norwegii (throat singing). W tej orkiestrze nawet zwyczajny saksofon Grzecha Piotrowskiego to rzadko spotykana odmiana "zakręconego" sopranu z 1918 roku.
World Orchestra to więcej niż współcześnie zaaranżowany projekt wykorzystujący rzadko spotykane instrumenty: to muzyczna podróż pełna przestrzeni, subtelnych emocji i magii, spójna współpraca bogatych osobowości i pulsujących temperamentów, dialog między tradycją a nowoczesnością; między muzycznymi kulturami świata a wspólnotowością XXI wieku, między energią a kontemplacją. Największym atutem projektu jest absolutna wirtuozeria artystów, ich wieloletnie doświadczenie i trudna do opisania słowami radość grania.

Polska Filharmonia Bałtycka, godz. 20:00

 

* worldorchestra.eu