SING SING PENELOPE

Zdjęcie: 
Miejsce: 
MCK, Bydgoszcz
Data: 
20.06.2012

SING SING PENELOPE

Rafał Gorzycki – perkusja,

Wojciech Jachna -   trąbka,

Aleksander Kamiński – soprano sax,

Daniel Mackiewicz – Rhodes piano, organy, instr. perkusyjne

Patryk Węcławek  - bass

Zespół SSP został założony w 2000 roku przez muzyków grających na stałe w ważnych polskich i europejskich formacjach jazzowych i  awangardowych. Na co dzień tworzą oni takie projekty jak: Ecstasy Project, Contemporary Noise Sextet, Dziki Jazz A-kineton, Jachna/Bulh, Cykliści.

Artyści tworzący SSP koncertowali w całej Europie od Portugalii po Ukrainę,Rosję i od Szkocji, Norwegii po Grecję, występując na najważniejszych festiwalach jazzowych. Występowali także w Indiach, Chinach, Japonii i USA. Przygotowywali muzykę do kliku filmów na Festiwalach Kina Niemego. W ogólnopolskiej Gazecie Wyborczej (30.12.2007) w artykule o "zmianie warty" w polskim jazzie, wśród najważniejszych artystów jazzowych obok Leszka Możdżera, Simple Acoustic Trio (Tomasz Stańko), czy Braci Oleś, został wyróżniony zespół Sing Sing Penelope i uznany za jeden z tych składów, który przyczynił się do zmiany pokoleniowej na polskiej scenie jazzowej.

Najnowszy krążek „ This is the Music, vol 1” to podsumowanie 10 lat istnienia zespołu i doświadczeń zebranych w tym czasie. Płyta zawiera materiał komponowany na przestrzeni kilku lat i obejmujący zarówno odniesienia do improwizowanych form muzycznych charakterystycznych dla współpracy z Andrzejem Przybielskim, jak i form przygotowanych, wzbogaconych o nowe brzemienia. Najnowszy, szósty już album  Sing Sing Penelope – This  is  the music -  nagrany został w oktecie z gościnnym udziałem norweskiej gwiazdy jazzowej muzyki elektronicznej Pala Nyhusa – DJ Strangefruit - (Nils Petter Molvaer, Bugge Wesseltoft) specjalizującego się w nowatorskiej technice – Live Remix. 

SSP zaliczane jest obecnie do najważniejszych zespołów współczesnego jazzu w Polsce i Europie. Muzycy wyróżniani często byli nagrodami Polskiego Radia i innych mediów. m.in. współzałożyciel zespołu, Rafał Gorzycki, nominowany był w roku 2010 do Nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej: Fryderyki 2010.

MCK, godz. 20:00

wstęp wolny