SIKAŁA - LEMAŃCZYK - HORNBY TRIO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Mile Stone, Kraków
Data: 
30.06.2012

SIKAŁA - LEMAŃCZYK - HORNBY TRIO

Maciej Sikała - saksofony

Tyler Hornby - perkusja

Piotr Lemańczyk - kontrabas

Jest to zespół, który powstał w lutym 2009 z inicjatywy trzech wyżej wymienionych muzyków. Wtedy to nagrali materiał na nową płytę. Ich repertuar złożony jest z kompozycji wszystkich członków zespołu. Piękne, melodyjne tematy przeplatane zmieniającym się metrum oraz zaawansowaną strukturą harmoniczną dają niezwykły muzyczny efekt. Wspaniały, nowoczesny jazz, oparty na głębokiej tradycji i szacunku do wielkich tego gatunku. Trio często koncertuje w Ameryce i Europie a wiosną 2011 nakładem kanadyjskiej wytwórni CHRONOGRAPH RECORDS ukazała się ich płyta pt." ABLE TO FLY" bardzo dobrze oceniona w " Jazz Forum ". Muzyka zespołu jest entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność w kraju i zagranicą.

MACIEJ SIKAŁA saksofonista tenorowy i sopranowy , absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach (1987 rok ).Laureat wielu nagród m.in.I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach 1986.- Nagroda Programu III Polskiego Radia Mateusz 95- I miejsce w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995- 2005 oraz w kategorii. saksofonu sopranowego w 2001 roku.Grał w takich zespołach jak : Miłość, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vintage Band. Nagrywał i koncertował z trębaczami: Lesterem Bowie i Kenny Wheelerem oraz pianistą Dolphem Castelano i wokalistą Milesem Griffithem. W kwietniu 2004 roku wziął udział w trasie koncertowej amerykańskiego saksofonisty Billy Harpera. Koncert pt. ;Bądż Wola Twoja " zarejestrowała Telewizja Polska. Na płycie Piotra Wojtasika gra z takimi muzykami jak :David Liebman,Clarence Seay , Ronnie Burrage. Koncertował z : Reggie Workman , Billy Hart , Joanne Brackeen .Obecnie współpracuje z Piotr Wojtasik Quartet , Kwartetem Wojciecha Niedzieli, w kwartecie z Maciejem Grzywaczem , Piotrem Lemańczykiem i kanadyjskim perkusistą Tylerem Hornby , Sopot Hamburg Jazz Quintet. Z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Henrykiem Miśkiewiczem gra utwory z repertuaru F.Sinatry z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Nagrał ok. 40 płyt jazzowych w tym trzy autorskie : Blue Destinations( 1998),The Sheep is Found ( 2001) , Another One For... ( 2006 ) Od 1998 roku Maciej Sikała gra w trio z kontrabasistą i gitarzystą basowym Piotrem Lemańczykiem i Tomaszem Sowińskim na perkusji. Na program tria składają się kompozycje lidera oraz standardy jazzowe. CD The Sheep is Found zdobyło nominację do nagrody "Fryderyk 2001", a Macieja Sikałę nominowano do tejże nagrody w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Pod koniec lipca 2002 r. miał miał miejsce debiut Kwartetu M.Sikały,kiedy to do w/w tria dołączył Cezary Paciorek grający na fortepianie.Zespół ma w repertuarze kompozycje lidera utrzymane w głównym nurcie jazzu.

TYLER HORNBY- jest jednym z najlepszych kanadyjskich perkusistów jazzowych. Nagral dwa autorskie albumy "SHADOWSOF A BRIGHTER DAY" , oraz " TERRAIN". Współpracowal z takimi nazwiskami jak: Bob Mitzner, Ingrid Jansen, Randy Becker, Tommy Banks, Alain Caron, Ralph Bowen i innymi. Jest wykładowcą na MOUNT ROYAL COLLEGE JAZZ DIPLOMA PROGRAM i DRUMSET EDUCATION CAMP IN CALGARY. Ponadto okazjonalnie prowadzi warsztaty muzyczne w wielu krajach Europy. Studia muzyczne ukończył na UNIVERSITY OF COLORADO\BOULDER\ w 2006 roku.

PIOTR LEMAŃCZYK - kontrabasista,gitarzysta basowy,kompozytor. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors 95 i 96 w Krakowie. Nagrodzony za indywidualność, kompozycje oraz najlepszy instrumentalista; Jazz nad Odrą 96- nagroda za kompozycje oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96 , gdzie otrzymał " Złoty Kulcz do Kariery". Jest członkiem wielu czołowych, polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu BEATLEJAZZ. Często współpracuje z takimi gwiazdami jazzu jak: JERRY BERGONZI \USA\ , TIM HAGANS \USA\ , GARY NOVAK\USA\ , DAVE

 KIKOSKI\USA\, SEAMUS BLAKE\USA\ , BRIAN MELVIN \USA\ , AVISHAI COHEN tr \USA\ , Jakob Dinesen\DENMARK\, Rivo Taffenau\ESTONIA\, Pere Blanchard\FRANCE\, Tyler Horny\CANADA\, Kent Sangster\CANADA\ , Gus Dahlberg\SWEDEN\,Jonatan Rautio\FINLAND\. Nagrał cztery autorskie plyty; Follow The Soul, FREEP, Village Time i NAHA PEOPLE. W maju 2010 ukazała się płyta "THREE POINT SHOT" wydana przez niemiecką wytwórnie Intuition w składzie JERRY BERGONZI, JACEK KOCHAN i PIOTR LEMAŃCZYK.W wielu europejskich gazetach i magazynach otrzymała znakomite recenzje.Piotr Lemańczyk należy do grona polskich muzyków wybijających się na europejskiej scenie jazzowej.

Mile Stone, godz. 21:00

Bilety: 15/20zł