Sacrum Profanum: London Sinfonietta / Mira Calix

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Teatr Łaźnia Nowa, Kraków
Data: 
19.09.2014
Godzina: 
21:00

19-go września w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie w ramach Festiwalu Sacrum Profanum wystąpi London Sinfonietta i Mira Calix.

Zespół został założony przez Davida Athertona i Nicolasa Snowmana w 1968 roku. Od początku istnienia głównym zadaniem formacji było prezentowanie kompozycji twórców muzyki najnowszej, zarówno mało znanych kompozytorów, jak również tych, których pozycja na rynku muzycznym była ugruntowana. Na liście ponad 200 utworów zamówionych przez London Sinfonietta znajdują się dzieła takich twórców, jak John Taverner, Iannis Xenakis, Luciano Berio, Elliott Carter, Mark-Antony Turnage, Toru Takemitsu, John Adams, Witold Lutosławski, Paweł Szymański i in. Zespół jest uznawany za jedną z najlepszych na świecie formacji zajmujących się muzyką współczesną. Dokonał licznych prawykonań - wiele z nich było im dedykowanych. W swoich poszukiwaniach nie ogranicza się jedynie do prezentacji tradycyjnie pojmowanej muzyki klasycznej, ale odważnie eksploruje nowe gatunki i kierunki jej rozwoju. Na uwagę zasługuje łączenie klasyki z muzyką elektroniczną, folkową i jazzową.

London Sinfonietta współpracuje z czołowymi europejskimi choreografami i operatorami video. Żywo reaguje na nowości, jakie niesie współczesna technika i adaptuje ją na potrzeby własnych przedsięwzięć. Swymi projektami, często z pogranicza muzyki i sztuk wizualnych, stale poszerza grupę ich odbiorców. Ważnym aspektem działalności zespołu jest również edukacja – w ramach projektu Blue Touch Paper daje możliwość młodym brytyjskim twórcom regularnej pracy z zespołem i korzystania z pełnego zaplecza technicznego (instrumentarium elektronicznego, multimediów i in.).

London Sinfonietta dokonała kilkudziesięciu realizacji płytowych (m.in. muzyki Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego) dla takich wytwórni, jak Deutsche Grammophon, EMI, Decca, Sony, Nonesuch, Philips, Virgin, London Sinfonietta Label i in. Wiele z nich otrzymało najwyższe wyróżnienia krytyki muzycznej, m.in. „Grammy Award”. Zespół jest rezydentem Southbank Centre, gdzie realizuje swój sezon koncertowy z Olivierem Knussenem (Conductor Laureate) i dyrygentami gościnnymi – Diego Massonem, Pierrem-André Valadem, Martynem Brabbinsem i Georgem Benjaminem. W 2007 roku London Sinfonietta została entuzjastycznie przyjęta przez krakowską publiczność w programie poświęconym muzyce Steve’a Reicha.

 

Mira Calix to mieszkająca w Wielkiej Brytanii wielokrotnie nagradzana kompozytorka, artystka i performerka. Związana jest z wytwórnią Warp Records, w której ukazało się już pięć jej albumów. Z początku muzyka Miry miała przede wszystkim charakter elektroniczny; w ostatnich latach artystka wprowadza jednak do swoich tworzonych na potrzeby instalacji, filmu, teatru i opery kompozycji również elementy klasycznej instrumentacji. Komponuje dla instytucji, takich jak Royal Liverpool Philharmonic, Royal Shakespeare Company, Aldeburgh Festival, The British Film Institute, Opera North oraz The Manchester International Festival. Regularnie występuje na żywo. W ramach rozlicznych tras koncertowych prezentowała się na festiwalach Sonar, Transmediale i Latitude, w salach koncertowych Royal Festival Hall, Teatru Maryjskiego w Petersburgu i Lincoln Center. Regularnie współpracuje z muzykami i artystami z innych dziedzin sztuki. W 2010 roku współpracę z United Visual Artists przy stworzonej na zamówienie Opera North instalacji Chorus wyróżniono w kategorii interaktywnej Prix Ars Electronica. Rok później nominację do British Composer Award zdobyła ścieżka dźwiękowa do opery filmowej Fables – efekt współpracy z artystami Flat-E. W 2012 roku powstała pierwsza rzeźba muzyczna Miry Nothing Is Set In Stone - stworzona na zamówienie burmistrza Londynu i Oxford Contemporary Music przy współpracy z Muzeum Historii Naturalnej oraz Exhibition Road Group monolityczna instalacja stanowiąca część London 2012 Festival, programu kulturalnego towarzyszącego igrzyskom olimpijskim. Obecnie Mira pracuje nad stałą instalacją dla miasta Bath, której otwarcie zaplanowano na wiosnę 2013 roku. Obok Thomasa Adesa będzie również gościem specjalnym tegorocznego festiwalu Metropolis Music w Mebourne Recital Center.

CO? – Sacrum Profanum - dzień 6
KTO? – London Sinfonietta, Mira Calix
GDZIE? – Teatr Łaźnia Nowa, Kraków
KIEDY? – 19/09/2014, 21:00
BILETY? – 60 zł Ulgowy / 80 zł Normalny
KARNETY? -  KARNET Normalny - 600 zł / Ulgowy - 400 zł
                    KARNET MODERN!NOW - Normalny - 250 zł / Ulgowy - 200 zł
                    KARNET KRONOS QUARTET RESIDENCY - Normalny - 200 zł / Ulgowy - 150 zł
                    KARNET CLASSIC!NOW - Normalny - 200 zł / Ulgowy - 150 z