Sacrum Profanum: Kronos Quartet / Laurie Anderson

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Teatr Łaźnia Nowa, Kraków
Data: 
18.09.2014
Godzina: 
21:00

18-go września w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie w ramach Festiwalu Sacrum Profanum wystąpi Kronos Quartet i Laurie Anderson.

Od 40 lat San Francisco’s Kronos Quartet w składzie David Harrington (skrzypce), John Sherba (skrzypce), Hank Dutt (altówka) i Sunny Yang (wiolonczela) łączy odważne poszukiwania twórcze z konsekwentnie realizowaną wizją reinterpretacji działalności kwartetu smyczkowego. W tym czasie Kronos osiągnął pozycję jednego z najbardziej uznanych i znaczących zespołów tego rodzaju na świecie. Ma w swoim dorobku tysiące koncertów, ponad 50 nagrań płytowych, współpracę z wieloma światowej sławy kompozytorami i wykonawcami oraz ponad 800 utworów i aranżacji na kwartet smyczkowy skomponowanych na zamówienie. Będąc zdobywcą nagrody Grammy, zarazem jako jedyny zespół na świecie jest jednocześnie laureatem nagród Polar Music Prize i Avery Fisher Prize.

Nieodłącznym elementem pracy zespołu Kronos jest nawiązanie długotrwałej, ścisłej współpracy z wieloma czołowymi światowej sławy kompozytorami, m.in. z Terrym Rileyem, Philipem Glassem i Stevem Reichem (USA), Franghizem Ali-Zadehem (Azerbejdżan), Henrykiem Góreckim (Polska) oraz Aleksandrą Vrebalov (Serbia). Zespół wykonuje także koncerty i nagrania z wirtuozką gry na chińskiej lutni Wu Man, performerką Laurie Anderson, azerską wokalistką Alim Qasimov, legendarną bollywoodzką pieśniarką Ashą Bhosle, innuicką śpiewaczką specjalizującą się w śpiewie alikwotowym Tanyą Tagaq, rockmanami Tomem Waitsem i Amonem Tobinem, a także z islandzką grupą Sigur Rós.

Obsługą pracy artystów Kronos – zamówieniami utworów, organizacją tras koncertowych, sezonu koncertowego w kraju i programów edukacyjnych – zajmuje się dziesięcioosobowy zespół pracowników Kronos Performing Arts Association (KPAA).

 

Laurie Anderson należy do najbardziej uznanych i śmiałych pionierskich artystów w Ameryce. Jej twórczość obejmuje muzykę, sztuki wizualne, poezję, film i fotografię, już od ponad 30 lat stanowiąc wyzwanie i zachwycając publiczność na całym świecie. Artystka jest najlepiej znana ze swych prezentacji multimedialnych i nagrań muzycznych. Pierwszy album Anderson, O Superman, zapoczątkował w 1980 roku jej karierę na rynku nagrań, stając się numerem dwa na brytyjskiej liście przebojów i pojawiając się jeszcze później w jej przełomowym wydaniu Big Science. Artystka zrealizowała następnie sześć albumów z Warner Brothers. W 2001 roku Anderson nagrała swój pierwszy album z Nonesuch Records. Po wychwalanym przez krytykę Life on a String,w 2010 roku ukazała się płyta artystki Homeland. Ostatnie produkcje multimedialne obejmują Delusion (2010) i Dirtday (2011). Trzecią jest cykl, który obejmuje również takie dzieła jak Happiness (2001) i The End of the Moon (2004). Od roku 1980 dzieła wizualne oraz instalacje Anderson są prezentowane w czołowych muzeach na całym świecie. Artystka wyreżyserowała także kilka filmów i nagrała wiele utworów filmowych i tanecznych.

 

CO? – Sacrum Profanum - dzień 5
KTO? – Kronos Quartet, Laurie Anderson
GDZIE? – Teatr Łaźnia Nowa, Kraków
KIEDY? – 18/09/2014, 21:00
BILETY? – 60 zł Ulgowy / 80 zł Normalny
KARNETY? -  KARNET Normalny - 600 zł / Ulgowy - 400 zł
                    KARNET MODERN!NOW - Normalny - 250 zł / Ulgowy - 200 zł
                    KARNET KRONOS QUARTET RESIDENCY - Normalny - 200 zł / Ulgowy - 150 zł
                    KARNET CLASSIC!NOW - Normalny - 200 zł / Ulgowy - 150 z