Sacrum Profanum: Koncert Warp25

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Forum Przestrzeni, Kraków
Data: 
20.09.2014
Godzina: 
21:00

20-go września w Forum Przestrzeni w Krakowie w ramach Festiwalu Sacrum Profanum odbędzie się koncert świętujący 25 rocznicę założenia wytwórni Warp.

Autechre tworzą Rob Brown i Sean Booth. Brytyjski duet powstał w 1987 roku. Rozpoczynali od miksowania muzyki na kasetach magnetofonowych. Szybko przeszli do komponowania i grania na samplerach i automacie perkusyjnym. Autechre określa się mianem pionierów muzyki elektronicznej, kojarzonych w szczególności z ambientem i IDM (ang. Intelligent Dance Music). Późniejsze albumy coraz częściej sięgały po muzykę eksperymentalną i abstrakcyjną. Pomimo ciągłej ewolucji brzmienia jest ono charakterystyczne i rozpoznawalne. Zimne, ale jednocześnie sentymentalne. Duet zawsze kładł nacisk na skomplikowany rytm swoich kompozycji. Z czasem docenili melodyjność i eksperymenty brzmieniowe. Są jednymi z najcenniejszych artystów zakontraktowanych w Warp Records, które wydaje ich płyty od 1994 roku, w tym najnowszą Exai. Brown i Booth zaangażowali się także w projekt pod nazwą Gescom, będący kolektywem muzyków elektronicznych.

 

Battles to amerykański zespół, założony w 2002 roku przez Iana Williamsa w Nowym Jorku, grający rock eksperymentalny. Zespół tworzą znani z innych projektów muzycy John Stanier (perkusja), Ian Williams (gitara i keyboard), i Dave Konopka (gitara basowa). Gatunki, w ramach których tworzy muzykę, to m.in. indie rock, rock progresywny, eksperymentalny i elektroniczny. Zespół ma na swoim koncie 2 pełne albumy: Mirrored (2007) oraz Gloss Drop (2011), obydwa wydane w wytwórni Warp. Pierwszym singlem grupy był Atlas, który został wydany w lutym tego samego roku i został uznany najlepszym singlem tygodnia według brytyjskiego magazynu muzycznego New Musical Express. Battles dołączyli ostatnio do artystów testujących nowe dzieło Yamahy - Tenori-On. Do tej pory zespół wystąpił w Polsce tylko jeden raz podczas 7. edycji OFF Festivalu w 2012 roku w Katowicach.

 

Hudson Mohawke to pseudonim artystyczny Rossa Bircharda, urodzonego w 1986 roku w Szkocji didżeja i producenta muzyki elektronicznej. Hudson rozpoczął swoją przygodę z muzyką w wieku 15 lat i był najmłodszym w historii finalistą turnieju didżejskiego UK DMC. Jego twórczość łączy w sobie hip-hop, electro i dubstep, a przez The Guardian został nazwany „Timbalandem future-popu”. Dzięki singlowi Polyfolk Dance zyskał rzesze fanów, z kolei media porównały go do Aphex Twina czy Squarepushera. Jego debiutancki album Butter, został wydany przez wytwórnię Warp w 2009 roku, a w 2012 roku rozpoczął współpracę z Kanye Westem oraz jego wytwórnią GOOD Music, w której zajmuje się produkcją płyt amerykańskich artystów. Popularność przyniosła mu także współpraca Lunicem jako TNGHT.

 

LFO (Low Frequency Oscillator) to angielska grupa muzyczna, wykonująca muzykę elektroniczną, eksperymentalną i techno. Nazwa zespołu oznacza generator wolnych przebiegów – urządzenie powszechnie wykorzystywane w syntezatorach, które pełnią istotną rolę w procesie tworzenia utworów elektronicznych. Grupa założona została w 1987 roku, zawiesiła swoją działalność na okres lat 1997-2002, a następnie wznowiła ją w 2003 roku. Od dawna związana jest z wytwórnią Warp Records.

 

Rustie to pseudonim artystyczny Russela Whyte’a, muzyka i producenta, który urodził się w 1983 roku w Glasgow. Pierwszym instrumentem, na którym grał była gitara, natomiast swój pierwszy sprzęt didżejski zakupił już w wieku 15 lat. Swój debiutancki singiel wydał w 2007 roku. Swoją muzykę opisuje jako pełną ruchu i płynności oraz twierdzi, że na kształt jego elektronicznych kompozycji niebagatelny wpływ miało wieloletnie zainteresowanie grami wideo. Tworzy w takich gatunkach muzycznych, jak dubstep, grime, hip-hop instrumentalny czy electronic dance. Związany jest z wytwórnią Warp, w której w 2011 roku wydał swój debiutancki album Glass Swords. Krążek wygrał pierwszą nagrodę The Guardian dla najlepszej płyty. Rustie nagrywa wspólnie z takimi artystami jak Hudson Mohawke, Zomby, AlunaGeorge, Nightwave i Danny Brown.

 

Darkstar tworzą James Young, Aiden Whalley i James Buttery. Kolektyw tworzy muzykę elektroniczną i powstał w 2006 roku w Angli na fali boomu na dubstep. Swoje pierwsze single Dead 2 Me i Break wydawał we własnej wytwórni płytowej 2010 Records, następnie nawiązał współpracę z Warp. Przełomem w ich karierze był singiel Need You, który zyskał uznanie Radiohead i został okrzyknięty najlepszym dubstepowym singlem 2008 roku według Pitchfork. W lutym 2013 roku News From Nowhere, wydane pod szyldem wytwórni Warp, spotkało się z pozytywną krytyką ze strony środowisk muzycznych. The Times ocenił płytę na cztery gwiazdki, określając muzykę Darkstar jako “zwichrowany psychodeliczny pop”, z kolei SPIN, amerykańskie wydawnictwo muzyczne, opisało płytę słowami: „wysoce emocjonująca, harmoniczna podróż muzyczna przez zdigitalizowaną muzykę, która odnosi się do autentyczności i szczerości bicia ludzkiego serca”.


patten - muzyka tego niezwykle anonimowego, pochodzącego z Londynu twórcy opisywana jest często jako postrzępiona, poskładana z różnych części, które nigdy nie współgrają ze sobą w sposób płynny. Tworzenie wokół siebie aury tajemniczości zapewniło patten pożądany efekt, jakim było przyciągnięcie uwagi i chęć odkrycia przez odbiorców osoby, która kryje się za muzyką i uniknięcie typowej sytuacji, kiedy to twórczość wychodzi na pierwszy plan przed artystę za nią odpowiedzialnego. W marcu tego roku ukazał się wyczekiwany z niecierpliwością krążek artysty zatytułowany ESTOILE NAIANT, pierwszy wydany w wytwórni Warp, z którą patten współpracuje od 2013 roku.

Plaid to duet brytyjskich artystów wykonujących muzykę elektroniczną, w którego skład wchodzi Andy Turner i Ed Handley. Duet został założony w 1991 roku i ma na swoim koncie 12 płyt. Ich twórczość opisuje się mianem muzyki eksperymentalnej oraz IDM (intelligent dance music), przez niektórych krytyków jest również opisywany jako post-techno. Są znani z wplatania w swoje utwory wielu znaków czasu i częstego tworzenia synkopowanych bitów i melodii, z użyciem różnorodnych, prawdziwych instrumentów oraz sampli. W ciągu swojej kariery współpracowali z piosenkarkami Marą Carlyle, Nicolette oraz Björk oraz nagrali wiele remiksów takich muzyków jak Red Snapper, Goldfrapp, Björk czy Irresistible Force. Muzycy z Plaid są również założycielami grupy The Black Dog. Współpracuje i nagrywa w wytwórni Warp.

Bibio to pseudonim sceniczny Stephena Wilkinsona, urodzonego w 1978 roku w West Midlands w Anglii, producenta i muzyka. Jego twórczość to głównie eksperymentalna elektronika, dopełniona elementami innych gatunków: trip-hopu, chillwave, jangle popu czy muzyki folkowej. W swoich nagraniach Bibio wykorzystuje wiele instrumentów muzycznych, takich jak gitara, gitara basowa, saksofon altowy, a także syntezator i sprzęty komputerowe. Jego utwory wykorzystywane były w licznych reklamach komercyjnych między innymi Toyoty, Amazon.com, L.L.Bean oraz Adult Swim. W swojej twórczości inspiruje się muzyką grup Daft Punk i Boards of Canada oraz muzyków J Dilli, Elizabeth Fraser, João Gilberto oraz Nicka Drake’a. Stephen Wilkinson sam tworzy wizualizacje do swoich utworów. Będąc aktywnym od 2005 roku, Stephen początkowo tworzył w wytwórni Mush Records, od 2009 roku natomiast jest związany z Warp.

CO? – Sacrum Profanum - dzień 7
KTO? –  Autechre, Battles, Hudson Mohawke, LFO, Rustie, Darkstar, patten, Plaid DJ, Bibio DJ
GDZIE? – Forum Przestrzeni, Kraków
KIEDY? – 20/09/2014, 21:00
BILETY? – 120 zł
KARNETY? -  KARNET Normalny - 600 zł / Ulgowy - 400 zł
                    KARNET MODERN!NOW - Normalny - 250 zł / Ulgowy - 200 zł
                    KARNET KRONOS QUARTET RESIDENCY - Normalny - 200 zł / Ulgowy - 150 zł
                    KARNET CLASSIC!NOW - Normalny - 200 zł / Ulgowy - 150 z