Sacrum Profanum: Bang on a Can All-Stars / Lee Ranaldo / Skalpel

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków
Data: 
17.09.2014
Godzina: 
19:00

17-go września w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie w ramach Festiwalu Sacrum Profanum wystąpi Bang on a Can All-Stars, Lee Ranaldo i Skalpel.

Założony w 1992 roku podczas Bang on a Can Festival w Nowym Jorku zespół Bang on a Can All-Stars jest znany na całym świecie z ultradynamicznych koncertów oraz nagrań nowatorskiego repertuaru muzycznego. Swobodnie przekraczająca granice między klasyką, jazzem, rockiem, world music, a także muzyką eksperymentalną „elektrycznie wzmocniona" grupa złożona z sześciu muzyków konsekwentnie kształtuje swoją odrębną muzyczną tożsamość i poszerza możliwości muzyki o nowe, niezbadane terytoria. Jej występy w Stanach Zjednoczonych i poza ich granicami postawiły pod znakiem zapytania definicję tego czym jest dzisiaj koncert na żywo.

Członkowie All-Stars ściśle współpracowali z gronem najważniejszych i najbardziej wpływowych muzyków naszych czasów takich jak m.in. Steve Reich, Ornette Coleman, mistrz gry na tradycyjnym birmańskim instrumencie perkusyjnym pat waing Kyaw Kyaw Naing, Tan Dun czy DJ Spooky. Do najbardziej doniosłych projektów z udziałem zespołu, jednocześnie kamieni milowych na drodze rozwoju współczesnej muzyki  należą nagrania będącego klasykiem ambientu Music for Airports Briana Eno i In C Terry'ego Rileya oraz koncerty wraz z Philipem Glassem, Meredith Monk, Donem Byronem, Ivą Bittovą, Thurstonem Moorem, Owenem Pallettem i innymi. W 2005 roku All-Stars został uznany przez Musical America za najlepszy zespół-wykonawcę roku, a San Francisco Chronicle okrzyknęło go najważniejszym obecnie wykonawcą muzyki współczesnej.

Najnowszy projekt formacji będzie mieć swoją premierę na przełomie marca i kwietnia w Barbican Centre w Londynie i Lincoln Center w Nowym Jorku. Jest to trwający pełny wieczór koncert zawierający materiał filmowy, tzw. found sounds, nagrania audio i video utworów nowej muzyki zamawianych specjalnie na tę okazję oraz projekcje autorstwa najwnikliwszych współczesnych muzycznych myślicieli - ze świata indie popu (Tyondai Braxton, Nick Zammuto z The Books), ze świata sztuki (Christian Marclay), elektroniki (Mira Calix), klasyki eksperymentalnej (Michael Gordon, David Lang, Julia Wolfe, Evan Ziporyn). Do najważniejszych wydarzeń w aktualnej działalności koncertowej grupy należy światowa premiera, wykonania i nagranie 2x5 Steve'a Reicha, w tym koncert w Carnegie Hall, liczne występy w Chinach na Beijing Music Festival oraz Hong Kong Arts Festival; amerykańska trasa koncertowa i koncert w Carnegie Hall prezentujące Steel Hammer Julii Wolfe, inscenizowany koncert wraz z Trio Mediaeval, wykonania opery tanecznej w której wykorzystany został gamelan balijski A House in Bali Evana Ziporyna podczas BAM Next Wave Festiwal w październiku 2010 i innych utworów zamówionych u takich kompozytorów jak Louis Andriessen, Bill Frisell, Ryuichi Sakamoto i inni. Obszerną część repertuaru All-Stars stanowią utwory napisane specjalnie dla ich zespołu o charakterystycznym składzie i sposobie bycia na scenie, dzięki czemu stanowi on sam w sobie pewną muzyczną jakość. All-Stars nagrywają dla Cantaloupe Music, wcześniej także dla Sony, Universal i Nonesuch.

 

„Dawno, dawno temu...” - tak zwykle zaczynają się legendy. Podobno Skalpel jest legendarnym zespołem. Może dlatego, że wydawał płyty bardzo dawno, dawno temu... Oczywiście również dlatego, że wydawał je dla „legendarnej wytwórni”. Legenda też głosi, że „jest bardziej znamy i ceniony za granicą niż w Polsce”. Wszystko to jest bardzo skomplikowane i być może wymaga wyjaśnień, ale zamiast wyjaśnień proponujemy posłuchać nowej EP’ki zespołu Skalpel zatytułowanej Simple.

Skalpel to wrocławski duet, tworzony przez kompozytorów i producentów: Marcina Cichego i Igora Pudło, współpracujących ze sobą od 1998 roku.

W 2001 r. dzięki rewelacyjnemu demo Polish Jazz nawiązali współpracę z legendarną brytyjską wytwórnią Ninja Tune i pod jej szyldem wydali dwa świetnie przyjęte albumy.

Zespół jest znany z sięgania po polski jazz z lat 60. i 70 i konstruowania na jego bazie własnej autorskiej wizji współczesnej muzyki, łączącej to, co najlepsze w jazzie, hip hopie i muzyce klubowej. Przedsmak ich możliwości dała epka Sculpture z 2003 roku. Gazeta Wyborcza wymieniła epkę wśród pięciu najważniejszych płyt z nowym polskim jazzem.
Rok później duet wydał swój debiutancki album Skalpel. Obydwie płyty zostały docenione przez fanów i krytyków na całym świecie. Recenzenci byli zgodni: Polacy wnieśli do nieco skostniałego języka współczesnej elektroniki, sporo świeżości - oprócz jazzowych inspiracji ich nagrania zdradzają doskonałą znajomość alfabetu hip hopu, a także dorobku nowej elektroniki.
Na świecie płyta Skalpel znalazła się w podsumowaniu Album Of The Year przygotowanym przez DJ Magazine. Album został też nominowany do BBC – Gilles Peterson Worldwide Music Awards 2004. W opinii BBC zespół muzycznie ulokował się gdzieś w okolicach The Cinematic Orchestra, ale poszedł w bardziej minimalistycznym, wschodnio-europejskim kierunku.

Sukcesem był też drugi album Skalpela Konfusion (2005 r.), dzięki któremu duet został laureatem prestiżowych Paszportów Polityki.
Wydarzeniem w historii zespołu był koncert Polish Icons w ramach 10. edycji krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum. Duet zaprezentował nowy materiał inspirowany muzyką Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara oraz Witolda Lutosławskiego. Na scenie towarzyszył mu Kronos Quartet oraz goście z Ninja Tune – DJ Vadim, Grasscut, DJ Food, King Cannibal. Duet ma także na koncie ubiegłoroczne występy na Męskim Graniu, OFF Festivalu, Sacrum Profanum oraz festiwalu Goodfest w Dębicy.
W 2014 roku ukaże się trzeci album duetu.

Lee Ranaldo to urodzony w 1956 roku amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent i piosenkarz. Za rok debiutu Lee uznaje się 1980. Od tej pory przez rok był członkiem kilku zespołów muzycznych, a następnie, razem z Kim Gordon oraz Thurstonem Moorem, w 1981 roku współzałożył zespół muzyczny Sonic Youth. W 2004 roku został uhonorowany przez czasopismo Rolling Stone 33. pozycją na liście Najlepszych Gitarzystów Wszechczasów. Z kolei w 2012 roku magazyn branżowy Spin umieścił Ranaldo wraz z Thurstonem Moorem równolegle na 1. miejscu prowadzonego przez siebie rankingu 100 Najlepszych Gitarzystów Wszechczasów.

CO? – Sacrum Profanum - dzień 4
KTO? – Ashley Bathgate, Robert Black, Vicky Chow, David Cossin, Mark Stewart, Ken Thomson / Lee Ranaldo / Marcin Cichy, Igor Pudło
GDZIE? – Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków
KIEDY? – 17/09/2014, 19:00
BILETY? – 60 zł Ulgowy / 80 zł Normalny
KARNETY? -  KARNET Normalny - 600 zł / Ulgowy - 400 zł
                    KARNET MODERN!NOW - Normalny - 250 zł / Ulgowy - 200 zł
                    KARNET KRONOS QUARTET RESIDENCY - Normalny - 200 zł / Ulgowy - 150 zł
                    KARNET CLASSIC!NOW - Normalny - 200 zł / Ulgowy - 150 zł