Saagara

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Alchemia, Kraków
Data: 
07.03.2014
Godzina: 
20:00

Światy, które spotykają się w Saagarze to staroindyjska muzyka karnatycka, charakteryzująca się niezwykle wysublimowanym systemem rytmicznym i melodycznym oraz muzyczna tradycja Europy. To wszystko w wykonaniu czterech artystów, z których dwóch wystąpiło już wcześniej na festiwalu Ethno Port:  Ghatam Giridhar Udupa, który wystąpił na koncercie inaugurującym pierwszy festiwal w 2008r. (Indialucia) oraz Wacław Zimpel, goszczący na festiwalu w 2012 roku. Giridhar Udupa, Bharghava Halambi i K Raja są najwybitniejszymi muzykami hinduskimi młodszego pokolenia.

Na co dzień mieszkają w Bangalore, lecz występują w największych salach koncertowych świata (m.in. Carnegie Hall, Opera w Sydney). Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym głównie ze sceną muzyki improwizowanej, odwołującym się chętnie i często do tradycji i rytuałów muzycznych innych kultur. W repertuarze zespołu odnajdziemy zarówno utwory karnatyckie, jak i oryginalne kompozycje muzyków. Podstawę ich budowy stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z zachodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag – skal indyjskich. 

 

SAAGARA:
Ghatam Giridhar Udupa ghatam, konnakol, morsing (instr. perkusyjne)
Bharghava Halambi mridangam, khanjira, konnakol (bębny)
K Raja tavil i inne instrumenty perkusyjne
Wacław Zimpel klarnet

Bilety: w cenie 20 zł oraz na godzinę przed koncertem w kasie Studia. Istnieje możliwość rezerwacji telefonicznej biletów (pon. – pt. godz. 11.00-14.00, tel. 22 645 52 52)