ROBINSON/KUSIOŁEK/RAMOND/KUGEL QUARTET

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Estrada - Scena na Piętrze, Poznań
Data: 
26.04.2012

ROBINSON/KUSIOŁEK/RAMOND/KUGEL QUARTET

Zespół poWstał z inicjatywy akordeonisty i kompozytora Roberta Kusiołka. Udało mu się zaprosić do niego legendę amerykańskiej sceny improwizowanej Perry'ego Robinsona oraz dwóch znakomitych niemieckich muzyków – stałego swojego współpracownika perkusistę Klausa Kugela oraz kontrabasistę Christiana Ramonda. Wiele tradycji splata się w tym zespole w jedno – łączy on jazzową tradycję wpływami folkowymi, free jazz z  trzecionurtowymi poszukiwaniami i tradycją dwudziestowiecznej, klasycznej awangardy.

Nietypowy skład zespołu tylko to podkreśla. Sekcja rytmiczna nie jest tu tylko podbudową rytmiczną kwartetu - każdy z instrumentalistów współtworzy jego brzmienie na równych prawach, mając wpływ nie tylko na brzmienie zespołu, ale także formę każdego z utworów. Znakomity skład, imponujący nie tylko wirtuozerskim opanowaniem instrumentów, ale i intuicyjnym porozumieniem.

Perry Robinson - nowojorski klarnecista, będący jednym z najbardziej znaczących muzyków tego instrumentu w historii jazzu. Przez lata swojej działalności na międzynarodowej scenie, współpracował z najwybitniejszymi osobowościami w historii muzyki improwizowanej, między innymi z Henry Grimesem, Billem Dixonem, Nana Vasconcelos, Carla Bley, Archie Sheppem, Charlie Hadenem, Anthony Braxtonem. Uczestniczył w niezliczonych sesjach nagraniowych dla wielu najbardziej prestiżowych wytwórni, a jego styl jest dzisiaj symbolem nowoczesnego klarnetu, znajdując sobie wielu naśladowców na całym świecie. Dla słynnej nowojorskiej wytwórni Tzadik prowadzonej przez Johna Zorna zarejestrował dwa albumy w tym 'Ancestors, Mindreles, Nagila Monsters' z formacją Klez-Edge, w skład której wchodzi także wokalista Marek Bałata.

Robert Kusiołek - akordeonista, kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie akordeonu prof. Jerzego Kaszuby. Od 2007 roku studiuje w Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover Solistenklasse u prof. Elsbeth Moser. Stypendysta Programu Polskiego MŁODA POLSKA - 2006 oraz Niemieckiego DAAD - 2007. Robert Kusiołek od wielu lat poświęca się muzyce improwizowanej. Owocem jego twórczych poszukiwań jest wydana płyta "NUNTIUM" (MULTIKULTI PROJECT - 2011). Posługując się własnym, indywidualnym językiem muzycznym udało mu się przerzucić most pomiędzy tradycją i nowoczesnością, dwoma nurtami, które jego zdaniem nie są w opozycji wobec siebie. Robert Kusiołek posiada imponującą umiejętność budowania ad hoc bogactwa ram muzycznej interakcji, tekstur i nastrojów, panując nad swoim instrumentem z niezwykłą wirtuozerią.

Christian Ramond - od lat należy do najbardziej znanych i cenionych europejskich kontrabasistów. Studiował w Musikhochschule Köln, następnie otrzymał stypendium Akademy of Fine Arts in Banff w Kanadzie. Współpracował m.in. z Kenny Wheelerem, Tomaszem Stańko, Albertem Mangelsdorffem, Joe Passem oraz z Philipem Catherim. Zagrał w projektach takich jak Wolfgang-Engstfeld/Peter-Weiss-Quartet, Theo Jörgensmann Quartet (Snijbloemen, 1999), Michel-Pilz-Trio, Trio DRA, Michael-Heupel-Quartet, Allan-Praskin Wolfgang Köhler-Quartet oraz enning-Berg-Quartet.

Klaus Kugel - jeden z najbardziej cenionych i doświadczonych niemieckich perkusistów. Ukończył School of Jazz w Monachium. W roku 1989 rozpoczął trwającą po dziś dzień współpracę z litewskim saksofonistą Petrasem Vysniauskasem (m.in w ramach Ganelin Trio Priority). Stały współpracownik całej plejady najwybitniejszych jazzowych awangardzistów - grał i nagrywał m.in. z Karlem Bergerem, Tomaszem Stańko, Charlim Mariano, Kentem Carterem, Michelem Pilzem, Theo Jörgensmannem, Kennym Wheelerem, Bobo Stensonem, Glenem Moorem, Stevem Swellem, Sabirem Mateenem, Robertem Dickiem, Kenem Filiano, Peterem Evansem, Brucem Eisenbeilem, Perrym Robinsonem, Albrechtem Maurerem, Arkadym Shilkloperem, Sironem, Ericiem Vloeimansem, Burtonem Greenem, Hilliardem Greenem, Vijay'em Iyerem, Charlesem Gaylem, Johnem Lindbergiem, Herbem Robertsonem, Louie Belogenisem, Matthew Shippem, Williamem Parkerem, Bobbym Few.

Estrada - Scena na Piętrze, godz. 20:30

Bilety w cenie 20zł do nabycia w kasie Estrady i sklepie Fripp