RAPHAEL ROGIŃSKI / MAMADOU BA alias GOO BA

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon To Tu, Warszawa
Data: 
05.06.2013

RAPHAEL ROGIŃSKI / MAMADOU BA alias GOO BA

Raphael Rogiński - gitara
Mamadou Ba alias Goo Ba- śpiew

Koncert ten będzie poświęcony współczesnym kulturom nomadycznym, których tradycje dalej istnieją pozostając świeże i niezamknięte na wpływy. Raphael Rogiński i Mamadou Ba, którzy wykonają utwory pochodzące głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu liczące sobie czasem parę wieków, wykonają je nasączeni innymi wpływami niż ich przodkowie. Wierzą, że będąc artystami sami tworzą kulturę nomadyczną, a odwołując się do jej starej tradycji stosują inny podział na to, co dawne, a to, co nowe.

Raphael Rogiński gitarzysta, kompozytor, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Urodzony w 1977 roku. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację uzupełniał o muzykologię i etnomuzykologię. Od samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i bluesa i na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności. Prymitywna muzyka Ameryki, blues i rock lat 60 to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego, która to przefiltrowana daje o sobie znać w zespołach jak i koncertach solo. Dogłębne analizowanie technik gitarowych, klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50 i 60 jest podstawą jego brzmienia.

Zgłębianie muzyki dawnej zaowocowało projektem "Rogiński gra Bacha", w którym to muzyka Bacha wykonana jest na gitarach preparowanych. Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu. Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne - filmy dokumentalne i rysunkowe ( np. Man Ray, Viking Elling), performensy (np. J.Kalina,), teatr tradycyjny i multimedialny (min. Lothe Lachmann videoteatr "Poza", Teatr Stary w Krakowie) oraz słowo( np. Tadeusz Rożewicz, Mieczysław Myśliwski, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Stasiuk). Koncertuje głównie w ramach projektów autorskich - występuje solo lub w lub jako lider zespołów.

Grał i współpracował m. in. z: Kazuchisa Uchichashi, Le Quan Ninh, Noel Akchote, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Keith Rowe, Axel Dorner, Thomas Lehn, Andrew Sharpley, John Edwards, John Tilbury, Brigit Ulher, Yale Strom, Tim Daisy, Dave Rempis, Mark Tokar, Mark Sanders, Clayton Thomas, Kris Wenders, Peter Jaquemyn, Wacław Zimpel, Emiter, Macio Moretti, DJ Lenar, Daniel Pigoński, Konstanty Usenko, Jarek Bester, Ireneusz Socha, Kadim O.Pavluk, Ryszard Latecki, Rafał Mazur, Piotr Bukowski, Arszyn, Mikołaj Trzaska, Maria Peszek.

Mamadou Bâ alias Góo Ba aktor, dramaturg, choreograf, muzyk i śpiewak pochodzący z Dakaru. Członek grupy artystycznej LaFabriks www.lfks.net , grał w filmach Jean –Michel Bruvere . Interesuje się eksplorowaniem form literackich w językach pël i wolof.

Pardon To Tu, g. 20:30

bilety: 15zł