Rafał Sarnecki Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Tygmont, Warszawa
Data: 
22.07.2013
Godzina: 
20:00

 

22 lipca o 20.00 w Warszawskim klubie Tygmont zagra kwartet Rafała Sarneckiego. W ostatnich miesiącach koncerty jazzowe były rzadkością w Tygmoncie, ale tym razem wyjątkowo klub zostanie specjalnie otwarty w poniedziałkowy wieczór, aby zaprezentować zespół gitarzysty mieszkającego na stałe w Nowym Jorku. Kwartet wystąpi w składzie:

 

Rafał Sarnecki - gitara

Paweł Kaczmarczyk - fortepian

Andrzej Święs - kontrabas

Łukasz Żyta - perkusja

 

W repertuarze znajdzie się kilka kompozycji z nowej nagranej w Nowym Jorku płyty Rafała, która ukaże się dopiero pod koniec roku. Zespół zagra 2 sety. Bilety 25 zł. 

 

 

Rafał Sarnecki - Gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, urodzony w 1982 roku w Warszawie. Już w 2002 roku został zauważony na "Międzynarodowym Konkursie Gitarzystów Jazzowych Guitar City 2002", gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. Od 2005 roku mieszka w Nowym Jorku, gdzie po otrzymaniu stypendium naukowego rozpoczął studia na prestiżowym wydziale jazzu w New School University. Studia te ukończył z wyróżnieniem. Kontynuując naukę w Nowym Jorku w maju 2010 roku ukończył również studia magisterskie na wydziale jazzu w Queens College CUNY. Koncertował w wielu krajach Europy, w Izraelu oraz na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA. Miał zaszczyt wystąpić na scenie obok takich gwiazd polskiej i światowej sceny jazzowej jak: Gary Thomas, Ben Wendel, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, Aga Zaryan, Adam Pierończyk czy Zbigniew Wegehaupt.

 

 

Na początku 2008 roku Rafał nagrał z własnym kwartetem swoją pierwszą autorską płytę zatytułowaną: "Songs From A New Place". Płyta zawiera kompozycje Rafała i ukazała się w sklepach w październiku 2008 roku. W 2009 roku była nominowana do nagrody FRYDERYK 2009 w kategorii "Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku." W lutym 2011 ukazała się druga płyta zatytułowana "The Madman Rambles Again". Płyta została wydana przez prestiżową hiszpańską wytwórnię Fresh Sound New Talent i jest aktualnie w dystrybucji w wielu krajach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej. Wśród artystów, którzy nagrywali dla tej wytwórni są takie gwiazdy muzyki jazzowej jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Chris Cheek. Nowy album zdobył już wiele pozytywnych recenzji w prasie zarówno polskiej jak i zagranicznej. Amerykański portal internetowy All About Jazz wymienił “The Madman Rambles Again” wśród najciekawszych albumów jazzowych 2011 roku. Czasopismo “Hi-Fi i Muzyka” przyznało płycie “Wyróżnienie Roku 2011”.

 

 

"Kompozycje własne Sarneckiego łączą górnolotny liryzm, właściwy polskiej kulturze muzycznej, z niespotykanym, całkowicie rozbrajającym sposobem budowania długich i zawiłych fraz muzycznych".
 

Howard Reich, 9.11.2010, Chicago Tribune
 

"Bardzo ciekawa płyta, świetnie napisana, doskonale zagrana. Rafał Sarnecki to kompozytor i muzyk o którym na pewno usłyszymy. Czuje się nowojorski touch. Kompozycje są spójne, ciekawe. Doskonale się tego słucha. Bomba. Gorąco polecam."
 
Tomasz Stańko o płycie „The Madman Rambles Again”