RAFAŁ GORZYCKI & PATER/WOJTCZAK/UROWSKI - "A-kineton"

Zdjęcie: 
Miejsce: 
MCK, Bydgoszcz
Data: 
30.03.2012

RAFAŁ GORZYCKI & PATER/WOJTCZAK/UROWSKI - "A-kineton"

„Akineton” to najnowszy album kolektywu „Dziki Jazz” tworzonego przez Kamila Patera, Rafała Gorzyckiego, Pawła Urowskiego i Irka Wojtczaka, artystów związanych z takimi zespołami jak Sing Sing Penelope, Contemporary Noise Sextet, Ecstasy Project czy Freeyo. Muzycy w podobnym składzie nagrali w 2009 roku płytę „Dziki Jazz" z udziałem Aleksandra Kamińskiego na saksofonie, która otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii Jazz-Fonograficzny Debiut Roku.

Tym razem pozycję saksofonisty przejął Irek Wojtczak znany ze współpracy z Leszkiem Możdżerem i Tymonem Tymańskim. Na płycie gościnnie wystąpił trębacz Maurycy Wójciński.

Rafał Gorzycki uznawany jest przez polskie, europejskie oraz amerykańskie media , krytyków, recenzentów, za artystę , który przyczynił się do pokoleniowej zmiany warty w polskim jazzie. Zaliczany jest do wybitnych twórców muzyki nowoczesnej. W 2010r. został on nominowany do nagrody "FRYDERYKI 2010" w kategorii - Jazzowy Debiut Roku. W tym samym roku kwartet z udziałem Rafała Gorzyckiego DZIKI JAZZ - został laureatem konkursu "NAGRODY POLSKICH MELOMANÓW" 2010 Listy Przebojów Programu Trzeciego w kategorii Free Jazz / Yass. W Roku 2011 otrzymał Stypendium Artystyczne Marszałka woj. Kuj-Pom.

Kamil Pater gitarzysta, współtwórca i aktywny uczestnik Contemporary Noise Quintet i założyciel kwartetu Dziki Jazz

Irek Wojtczak - saksofonista, kompozytor, aranżer, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. W roku 2000 jako współtwórca trójmiejskiej grupy GROOVEKOJAD otrzymuje nagrodę: * FRYDERYK 2000 * - w kategorii Muzyka Alternatywna, a w 2001 roku nagrodę * POLISH DANCE AWARD 2001 * za debiut roku. * W 2005 roku jako IREK WOJTCZAK QUARTET nagrywa płytę „LOOK TO THE SKY” a dwa lata później ukazuje się jego autorski album „OUTLOOK”, gorąco przyjęty zarówno przez krytyków jak i jazzfanów. Równolegle do swoich solistycznych poczynań aktywnie uczestniczy w: Polish Yass Ensemble i Jazz Out Tymona Tymańskiego, zespole Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet, razem z Michałem Gosem oraz Wojtkiem Mazolewskim współtworzy muzyczny triumwirat FreeYo, nagrywa i koncertuje z Contemporary Noise Sekstet oraz zespołem Krysi Stańko. Na międzynarodowym rynku muzycznym (NotTwo Rec.) właśnie ukazała się kolejna ważna płyta z jego udziałem – tzw. „koncertówka” nagrana w Katowicach (Jazz Club Hipnoza) wraz z amerykańskim zespołem Fonda/Stevens Group featuring: Harvey Sorgen, Ireneusz Wojtczak i Maciej Obara. W styczniu 2012 Irek Wojtczak wchodzi do studia celem nagrania swojej nowej płyty, a do udziału w niej zaprosił nie mniej znakomitych instrumentalistów:

Pawel Urowski - Kontrabasista, kompozytor. Student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Jazzu. Zdobywca wielu nagród na konkursach jazzowych: wyróżnienie Indywidualne na VII Europejskich Integracjach Muzycznych Żyrardów 2011, laureat drugiej nagrody na VII Europejskich Integracjach Muzycznych Żyrardów 2011, wyróżnienie indywidualne na VII Międzynarodowym Krokus Jazz Festiwal 2008, druga lokata z zespołem Maciej Fortuna Quintet na Jazz Juniors 2008, pierwsza nagroda na II Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie w 2006 roku. Współtworzy zespoły: Freeway Quintet, Tomasz Wendt Quartet, Łukasz Bzowski Trio, Karolina Frankiewicz Kwintet, Pater, Wojtczak, Urowski, Gorzycki Kwartet, Ecstasy Project;

Łukowski, Szlempo, Urowski, Romanowski Project; U.R.W.A.K.wintet, MMQ; Soul Essence Quartet. Lider zespołów: M.U.Z.K.(Zawartko, Wójciński, Kokoszko, Urowski, Maniak), Wide Point (Pruchnicki, Perek, Wójciński, Urowski, Maniak). Współpracuje z Katarzyną Stankowską i Tadeuszem Nestorowiczem.

MCK