QUAKI ENSAMBLE – ŁYŻKIEWICZ/VOLQUARTZ/ GBUREK

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Dragon – Mały Dom Kultury Poznań
Data: 
30.03.2012

Nowy Wiek Awangardy

QUAKI ENSAMBLE – ŁYŻKIEWICZ/VOLQUARTZ/ GBUREK

Ove Volquartz - klarnet kontrabasowy

Jeff Gburek - gitara preparowana, elektronika

Piotr Łyszkiewicz - saksofony, sampler

Quaki Ensemble - grupa o międzynarodowym składzie powołana do życia przez*Piotra Łyszkiewicza saksofonistę młodego pokolenia. Do współpracy zaproszeni zostali muzycycy sceny eksperymentalnej o imponującym dorobku artystycznym Ove Volquartz(Ger)  Jeff Gburek(USA)Zespół eksploruje możliwości improwizowanej muzyki elektro-akustycznej oraz rozszerzonych technik instrumentalistyki. Muzycy łączą ambientowe brzmienia rodem ze Skandynawii z noizową ekspresją i zagęszczoną fakturą dźwiękową. Muzyka Quaki Ensemble pobudza wyobraźnię abstrakcyjną poprzez kreowanie obrazów dźwiękowych będących autorskimi kompozycjami.

Ove Volquartz - Multiinstrumentalista z Getyngi w Niemczech o wieloletnim doświadczeniu w dziedzinie free jazzu i muzyki improwizowanej. Ma na swoim koncie wiele interdyscyplinarnych projektów, w których kolaboruje z tancerzami klasy Tadashi Endo, malarzami, poeatmi.  Do muzyków z którymi Ove Volquartz współpracował zaliczają się: Cecil Taylor, Roscoe Mitchell, Peter Kowald, Gunter Hampel, Barre Phillips, Lester Bowie, Barry Guy, Perry Robinson, Jeanne Lee, Mark Whitecage, Chris Sharkey, Maria Jardardottir, Dave Kane, Richard Ormrod, Ulrik Thorsrud, Christophe de Bezenac, Annexus Quam, Biggi Vinkeloe, Rebekka Uhlig, Martin Speicher, Georg Wolf. Peer Schlechta, Ray Kaczynski.

Jeff Gburek - Gitarzysta, kompozytor, improwizator, artystą dźwiękowy i wizualny, a także poeta. W swojej muzyce wykorzystuje zarówno gitarę tradycyjną jak i preparowaną, elektronikę, field recordings i konstruowane przez siebie ''maszyny dźwiękowe". Mieszkał w takich miejscach jak: Buffalo, San Francisco, Florencji, Montreal, Nowy Jork, Austin, Tokyo, Dżakarta, Taos, Albuquerque, Berlin, Lyon, Liege. W każdym z tych miast spotykał się i współpracował z wyjątkowymi muzykami. Rezydował również w amsterdamskim STEIM i przebywał na stypendium w Darmstadzie studiując u Helmuta Lachenmanna. Zgłębiał także tajniki indonezyjskiej muzyki gamelanowej oraz muzyczne teorie Harry'ego Partcha. Przez 10 lat odpowiedzialny był za stronę muzyczną teatru tańca butoh Djalma Primordial Science a także współorganizował szereg związanych z projektem warsztatów.Jego muzyka wydawana jest przez takie labele jak Absurd, Aural Terrains, Triplebath, FoxyDigitalis, Nur Nicht Nur, N.O.T. Dwie ostatnie płyty "Slope/The experience of losing control" (we współpracy z Rafałem Iwańskim z grupy Hati) oraz "Impatience" (z gościnnym udziałem Tetuzi Akiyamy) zebrały pozytywne opienie zarówno wśród odbiorców internetowych jak i w polskiej prasie. Więcej info na stronie www.futurevessel.com/orphansound.

Piotr Łyszkiewicz - Saksofonista,kompozytor, improwizator. Współzałożyciel zespołu Ziemia Planeta Ludzi oraz freejazzowego P.K.P. Trio. Występował z awangardowym multiinstrumentalistą z Niemiec Ove Volquartzem. Bierze udział w interdyscyplinarnych projektach z tancerzami contact-improvisation, współprcuje z teatrem tańca. Uczestniczył w nagraniu drugiej płyty nominowanego do nagrody ''Paszporty Polityki 2011'' zespołu Ballady i Romanse. Zdobył wyróżnienie na VII Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w 2011.

Klub Dragon – Mały Dom Kultury, godz. 20:00

Bilety: 20zł