POLIN Music Festiwal: dzień 2

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Muzeum POLIN, Warszawa
Data: 
17.02.2018
Godzina: 
18:00

Drugi dzień POLIN Music Festival (17 lutego) to aż trzy koncerty muzyki kameralnej, które zatytułowaliśmy „Skrzypek schodzi z dachu”. W pierwszej części wieczoru na scenie pojawią się Hashtag Ensemble, David Krakauer oraz Kathleen Tagg. W drugiej części wystąpią Martha Argerich, Michael Guttman, Jing Zhao oraz Akane Sakai. 

O 18:00 na scenie pojawi się warszawski kolektyw Hashtag Ensemble, który wykona program przygotowany specjalnie na zamówienie POLIN Music Festivalu złożony z utworów młodych kompozytorów: Aviy Kopelman, Yaira Klartaga, Matthew Shlomowitza i Judda Greensteina. Utwór tego ostatniego kompozytora wspólnie z Hashtag Ensemble wykonają David Krakauer i Kathleen Tagg.

Po przerwie program zdominuje muzyka amerykańskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia – „New York Counterpoint” Steve’a Reicha, „Ebuhuel”  i „Parzial” Johna Zorna oraz kompozycje samego Krakauera. Muzyka zabrzmi w wykonaniu nowego duetu, który klarnecista tworzy wspólnie z pochodzącą z RPA pianistką Kathleen Tagg.

O 21:00 na scenie Muzeum POLIN, w towarzystwie Michaela Guttmana i Jing Zhao, Martha Argerich. Artystka jest ikoną muzyki klasycznej naszych czasów. Od triumfu w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w 1965 pianistka współpracuje z najważniejszymi orkiestrami i artystami w Europie, Azji i obu Amerykach. Z upodobaniem wykonuje też muzykę kameralną. Argerich była wielokrotnie wyróżniana najbardziej prestiżowymi laurami w tym przyznawanym przez rząd francuski Officier de l’Ordre des Arts et Lettres, Commandeur de l’Ordre des Arts et des Lettres oraz Medalem Wschodzącego Słońca, przyznawanym przez Cesarza Japonii. W grudniu 2016 z rąk prezydenta Baracka Obamy Argerich odebrała medal Kennedy Center Honors.

W Muzeum POLIN na scenie towarzyszyć będą jej przyjaciele – Michael Guttman (skrzypce), Jing Zhao (wiolonczela), Akane Sakai (fortepian) a także córka artystki Anne Catherine Dutoit, która wygłosi słowo wstępne. W programie kompozycje Szymona Laksa, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Ernesta Blocha oraz Dymitra Szostakowicza.


CO? – POLIN Music Festiwal: dzień 2
KTO? – Hashtag Ensemble, David Krakauer, Kathleen Tagg / Martha Argerich, Michael Guttman, Jing Zhao, Akane Sakai 
GDZIE? – Muzeum POLIN, Warszawa
KIEDY? – 17/02/2018, 18:00