POLIN Music Festiwal: dzień 1

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Muzeum POLIN, Warszawa
Data: 
16.02.2018
Godzina: 
19:00

Czym jest muzyka żydowska? Czym jest żydowska tożsamość dla współczesnych kompozytorów i wykonawców? Gdzie splatają się korzenie współczesnej muzyki izraelskiej i polskiej? Jakie owoce może przynieść spotkanie kompozytorów i wykonawców z Izraela, Polski i innych krajów żydowskiej diaspory? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi na podczas POLIN Music Festiwalu, którego inauguracyjna edycja odbędzie się pod hasłem Roots’n’Fruits. Festiwal rozpocznie się 16 lutego.

POLIN Music Festival otworzy koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia. Najlepszą polską orkiestrę symfoniczną poprowadzi Bar Avni – izraelska dyrygentka, zdobywczyni 2 nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, która współpracuje m.in. z Neue Philhamonie w Hamburgu, Bergische Symphoniker oraz Israeli Philharmonic Orchestra, a towarzyszyć jej będą soliści: Michael Guttman, Jing Zhao i David Krakauer. Wieczór rozpocznie uwertura „Oberon” Carla Marii von Weberna.

Utwór ten w 1936 roku zakończył koncert inauguracyjny Palestine Symphony – założonej przez pochodzącego z Częstochowy skrzypka żydowskiego pochodzenia Bronisława Hubermana. Tworząc orkiestrę Huberman nie tylko złożył podwaliny pod narodową orkiestrę Izraela, znaną dziś na całym świecie jako Israeli Philharmonic Orchestra. Przede wszystkim dał on schronienie i pracę kilkudziesięciu muzykom i członkom ich rodzin, którzy nie mogli czuć się bezpiecznie w Europie stopniowo opanowywanej przez nazistowską ideologię. Strażnikiem pamięci o Bronisławie Hubermanie jest od lat Zygmunt Rolat, dlatego właśnie jemu - wielkiemu miłośnikowi muzyki i przyjacielowi Muzeum POLIN – zadedykowany będzie koncert. W programie wieczoru znalazły się  także koncert skrzypcowy Noama Sheriffa, „Má vlast” Bedřicha Smetany - "Wełtawa", „Kol Nidrei” Maxa Brucha, a na finał wykonanie „Koncertu na klarnet klezmerski” Wlada Marhuletsa.

CO? – POLIN Music Festiwal: Roots’n’Fruits
KTO? – Orkiestra Sinfonia Varsovia, Bar Avni, Michael Guttman, Jing Zhao, David Krakauer
GDZIE? – Muzeum POLIN, Warszawa
KIEDY? – 16/02/2018, 19:00